Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 12. september 2013

"jOBS" (2013)

"jOBS", mis võttis eesmärgiks portreteerida varalahkunud visionääri Steve Jobsi, on hoopis kärsitust tekitav kahetunnine loeng tema loodud suurfirma koosolekuruumides toimunust! Kuna filmi tegijad pidasid vajalikuks üsna hulljulgelt mahutada kahe tunni sisse 25 aasta jagu sündmusi, on selline lähenemine pehmelt öeldes üllatav. Meile näidatakse, kuidas tehnoloogia arengus tõrvikuhoidjaks saanud Apple loodi ja mil moel süvenevalt ohtlikud konkurendid sundisid firma juhatust tegema radikaalseid otsuseid... ent mis toimus kõige selle ajal Jobsi enda elus? Kas üldse piisavalt, et eluloofilmi väntamine olnuks õigustatud?

Sisimas soovin, et film kannakski pealkirja "Apple", aga miski ütleb mulle, et isegi kui fookuses oleks sajaprotsendiliselt see kleenuke puuvilju armastanud innovaator, poleks filmil väga palju jutustadagi. Tõeliselt intrigeerivana mõjuvad üksikud stseenid, kus pannakse rõhku Jobsi ettearvamatule käitumisele ja teatavale külmaverelisusele - tegelikult on suisa meeldiv, et film ei tee liiga palju ilustusi - aga neid varjab korporatiivne uina-muina, mis sööb ära lõviaja filmi kestusest ning vähendab oluliselt selle väärtust biograafilise draamana. Samas teeb see asjaolu karuteene teleseriaalidest ja romantilistest komöödiatest tuntud Ashton Kutcherile, kes pole just mitmekülgsuse pärast tuntud. Film ei aseta tema õlgadele kuigi suurt koormust ja seega ei osutu tema kehakeele matkimisele tuginev etteaste kuigi häirivaks. Tema ümber tiirutavaid programmeerijaid, pintsaklipslasi või disainereid kehastavad näitlejad paistavad lihtsalt igavlevat.

Igaüks meist on ikka ja jälle lummatud sellest, milleks arvutid ja muud kaasaegsed vigurid tegelikult võimelised on; kui meile püütakse aga spetsiifilisemalt seletada, millest nad koosnevad ja mis on nende imede aluseks, mõjub see lihtsalt... igavalt. "jOBS'iga" on samamoodi: temperamentsetest kontoriepisoodidest koosnev ilmetu lugu imelisest mehest ja tema mõistusest. Kunagist Apple'i ja Microsofti teemalist telefilmi "Pirates of Silicon Valley" meenutatakse siiani hea sõnaga, kui jutt headele arvutiteemalistele filmidele läheb, "jOBS" vajub kahtlemata unustusse sama ruttu kui näiteks iPod Mini.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar