Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 8. september 2013

"The Bling Ring" (2013)

Sofia Coppola uusima filmi "The Bling Ring" keskmes on viis nutifonigeneratsiooni noort, kelle mittemidagiütlevad elud keerlevad lugematute brändide, Hollywoodi kuulsuste elude pideva jälgimise ning mõistagi kadestamise ümber. Nimetissõrmed ei näi neil hetkekski kuivad olevad, sest kui nad just pidutsemisega ei tegele, saadavad nad päevi õhtusse maaniliselt moeajakirju lehitsedes ning oma iidolite elustiilide või rõivaeelistuste üle arutledes. Ja peatselt saavad neist kurjategijad, sest tuleb ilmsiks, et inimestel on kombeks oma autodesse ükskõikselt raha jätta, vaevumata uksigi lukustada. Tulutoovatest lihtvargustest saab midagi enamat: neti teel on neil võimalik jälgida kohalike staaride iga liigutust ning nende kodusid tühjendamas käia, kui omanik ise eemal viibib. Mis kõige veidram? Filmi aluseks on tõestisündinud lugu.

Coppola linalood, sh. paari aasta tagune "Somewhere", mis paraku vähestele tõeliselt muljet avaldas, on minu jaoks alati olnud justkui haikud filmi kujul: suudavad vajadusel vähesega öelda üpris palju. "The Bling Ring" on küllaltki rahulik ning kurblik krimidraama, nagu oodata võinukski - heidutav sotsioloogiline uurimus, mille häbitud ja enesele aru andmatud tegelased on toodetud ennekõike keskkonna poolt, kus pole midagi aukartustäratavamat kui rikkustega eputamine ja suhkrune glamuur. See on kentsakas ja võõrastav maailm, mille suurimates soontes voolavad ainult käekotid, kingad, päikeseprillid... ja nende sädelust on tarvis kõigile esitleda. Meedia ja reality-televisioon kinnitavad! Ja nagu sedasorti filmide puhul paratamatult olema kipub, on selle tegelased taotluslikult pealiskaudsed - vahepeal panevad kuulsuste-brändide nimed, mis moodustavad suure osa nende tühjast jutuvadast, pea lihtsalt ringi käima.

Mida priskemaks muudavad röövkäigud noorte (salk tüdrukuid ja üks homoseksuaalne poiss, kes selles grupis ainsana mõtlevat paistab, aga temagi moraalitajuvust hägustab vajadus olla in) rahakotid, seda hedonistlikumaks muutub nende arulage käitumine, kusjuures ruttu tabab ära, et ajakirjade ja televisiooni poolt pjedestaalidele upitatud staarid, keda tähelepanuvajaduse käes vaevlevad varganäod jumaldavad, ei ole oma eluolu poolest kuigi paremad. Tähelepanuväärne on, et kodude ükskõikse tühjaksröövimise asemel veedavad tegelased neis pigem lihtsalt lugupidamatult aega, proovivad selga-jalga erinevaid asju - üritades end oma iidolitena tunda - ja lahkuvad seejärel kõigest paari näppujäänud aksessuaariga.

Noor kurjategijaskond on ka selgelt teadlik, et näiteks Lindsay Lohan on narkootikumide omamise ja/või tarbimise eest järjepidevalt plindris, kuid see ei anna neile põhjust omaenda uimastitarbimist natukenegi ohjes hoida - küllap eeldavad nad, et see on iseenesestmõistetav osa sellest lennukast lõbusast elust, mida nad ise alati ihaldanud on. Paris Hilton, kes oli mõne aasta eest üks filmis kujutatud pundi ohvritest, lasi osade stseenide filmimiseks kasutada oma isiklikku kodu (kus mina ei elaks ausalt öeldes ka siis, kui mulle peale makstaks) ning puhkes väidetavalt nutma, kuna film oli selle tõttu valus meeldetuletus juhtunust. Tekib tunne, et üks osapooltest väärib siinkohal kaastunnet, kuid veidral kombel pole üldse nii lihtne otsustada, kumb.

Igatahes olen jätkuvalt veendumusel, et true crime filmidel on suurem tõenäosus kummitama jääda kui fiktiivsetel lugudel ja "The Bling Ring" pole erandiks - võib-olla kuna see annab täiendavat tausta sellistsorti inimestele, keda oleme harjunud telekanaleid klõpsutades jutusaadetes nägema. Tänavu tuli, muuseas, välja kohati sarnane draama "Spring Breakers", nii et kellele too meeldis, leiab ehk siitki midagi mõtteainet pakkuvat.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar