Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 14. september 2013

"This Is the End" (2013) / "The Croods" (2013) / "The Hangover Part III" (2013)

"This Is the End" (2013)

Vägagi originaalse ideega kommertskomöödia USA ühelt põhiliselt stoner-humoristilt. Komöödiana ei avalda väga millegagi muljet (suurem osa naljadest paistavad olevat kas improvisatsiooniline tilu-lilu või ohjeldamatu hašišitarbimise kõrvalt paberile pandud), aga vähemalt ei tunne "iseennast" mängivad näitlejad karjuvat vajadust enda tegelikku karakterit autentselt esindada ning lähevad julgelt enesepilkamise manu, tänu millele on kõik filmis üles astuvad staarid - nagu maailmalõpu koidikul kohe välja paistab - isekad, ainult enese heaolust hoolivad ning niivõrd palju filmikultuuris supelnud, et mõiste Judgment Day viib mõtte "Terminator 2"-le ja mitte Vanale Testamendile. Teisisõnu on nad... stereotüübile vastavad. Heas mõttes. Kõige selle keskele on sattunud õnnetu Jay Baruchel, kes inglite linna koorekihi elustiilist absoluutselt ei hooli. Toimuvat läbi tema pilgu jälgides tuleb ülejäänute pealiskaudsus väga teravalt esile. Film kui selline on paraku pea kahetunnine Hollywoodi-teemaline anekdoot, mille vestja kogeleb liiga palju ja jääb enne eriefektidele tugineva puändini jõudmist tukkuma, aga ajaviitmise huvides võib teda isegi kuulata.

"The Croods" (2013)

Ei tea, kas lapsedki on juba tähele panema hakanud, et arvutianimatsioonide taevalaotusest langeb aina vähem vaimustusttekitavaid tähti, sest unikaalsust lihtsalt napib. Pixar näib üksnes huvituvat oma kunagistele hittidele järgede tootmisest ning teiste stuudiote tänavused mittemidagiütlevad väljalasked nagu "Turbo" (tigu, kellest saab võidusõitja!), "Planes" (kõrgusekartusega lennuk!), ja "Epic" (issand... ma ei mäletagi enam... mingi metsaseiklus) murduvad tikuna oma lihtsakoelisuse raskuse all, pannes vaatajat endalt küsima, kas ta midagi sellist juba varem näinud pole. Üldiselt suudab lõbus koguperefilm "The Croods" olla üle eelmainitud tüüpprobleemidest: film on visuaalselt leidlik, meeldivalt ekstsentriline ja tehtud kõiki vaatajavanuseid silmas pidades. Kuna selle keskmes on ikkagi neandertaallaste iseäralik perekond, napib selles küll retoorikat, aga vähemalt hoiavad värviküllased episoodid, millest seikluslik rännak koosneb, tähelepanu üsna kenasti üleval. Südamenuppudele väga ei vajutata (mis tegelikult peaks olema iga animatsioonistuudio parimates huvides), sest valdavalt on tegu muheda jandiga, ent muidu päris asjalik teine. Koopamees Grug on muuhulgas täiuslik illustratsioon arvutianimatsioonide maailmas toimuvast - jõudu palju, aga heade ideedega lagedale tulemisega on tal meeletult raskusi.

"The Hangover Part III" (2013)

Rahamagnet või ei, mul on hea meel, et see lehmaraibe on nüüdseks lõplikult magama pandud, sest kosutavat piima ei pakkunud ta õieti kunagi ja rahanälja ajel vändatud kaks järge polnud enamat kui tõestus, et ühest filmist piisanuks täiesti (...kui sedagi). Kui teise osa puhul ei vaevutud esimesele filmile edu toonud mudelit kuidagi muutma ega õieti täiendamagi, tehes sellest lihtsalt provokatiivsemat sorti koopia, siis kolmas püüab kahest eelkäijast võimalikult palju erineda, vältimaks olukorda, kus triloogia kõik kolm lüli on totakalt identsed. Tulemuseks on pigem märulipõnevikku meenutav palagan, mis pole - nagu sellele seeriale minu meelest niigi iseloomulik on - kuigi naljakas, aga mitte selle pärast, et naljad pole vaimukad... lugematute ohusituatsioonide ning süngemat tüüpi momentide kõrval neid lihtsalt eriti polegi. Vähemalt tekitab tegelaste veidi tõsisem ja ontlikum käitumine tundmuse, et on senistest vigadest õppinud ja targemaks saanud, kuid ometi ei takista see neid taas käkerdamast. Sama võib öelda ka seeria halvasti koordineeritud tegijate kohta, kes sattusid üsnagi pahaendelisse olukorda, kuna kolmanda osa tooni suhtes ei jäänud kuigi palju häid valikuvõimalusi.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar