Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 11. oktoober 2013

Allen Carr - "The Easy Way to Stop Smoking"

Kui oled suitsetaja, kes soovib halvast harjumusest kangesti lahti saada, kuid peab end liiga tahtejõuetuks või armastab sigarette liiga palju, et neist nii kergesti loobuda, siis see raamat on sulle!

Umbes nädal tagasi leidsin, et tasuks taas mahajätmist proovida, kuid teadsin juba empiiriliselt ette, et isu muutub liiga suureks, et sellega omal jõul hakkama saaksin. Korraga meenus mulle üks selleteemaline eneseabiraamat, millest olin juba varem kuulnud: Allen Carr'i "The Easy Way to Stop Smoking". Amazoni meeletult positiivsed arvustused olid paljulubavad, ent sellegipoolest olin ma skeptiline. Keeldusin uskumast, et üks raamat võiks tõesti nii hästi töötada. Nüüd ma vaid kahetsen, et seda varem ei proovinud, kuna pärast audiobooki läbikuulamist ja viimase sigareti suitsetamist ei ole mul olnud kordagi himu suitsu teha ning mahajätmine oli mitte kurvastav, aga rõõmustav ja meeldiv kogemus. Ma ei oska täpselt seletada, miks see töötab, kuid ma enam-vähem adun, kuidas see töötab.

Suurem osa suitsetajaist ütlevad endale maha jättes, et nad teevad küll meeletu ohverduse, kuid see on kõik nende enda heaolu nimel. Sellele järgneb pikk leinaperiood, mille käigus sigarettidest loobunu peab võitlema pideva ärrituse ja suitsuisuga. Easyway meetod (mille mõtles välja kunagine ahelsuitsetaja, mitte mõni arst) toimib täiesti teistmoodi - niikaua, kuni raamat veel pooleli on, lubatakse (lausa kästakse) sul suitsetamist muretult jätkata ning sellest lahti öelda "omadel tingimustel".

Lugemise ajal programmeeritakse sind suitsetamisse läbi psühholoogilise mõjutamise väga negatiivselt suhtuma. Raamat paneb läbi efektiivse sisendamise uskuma, et sigaretid ja nikotiin on mürk, et sa ei kaota neist loobudes mitte kui midagi (ainult võidad väga palju) ning et mahajätmine ise on positiivne ja vahva kogemus. Alles raamatu lõppu jõudes võid valida endale sobiva hetke ning suitsetada oma viimase sigareti. Enda kogemuse põhjal võin näiteks öelda, et selleks hetkeks tundub suitsetamine kui kõige vastikum asi maailmas ja see viimane sigaret maitseb kui elu kõige esimene. Teisisõnu peitub meetodi mõte suuresti selles, et hetkel, mil maha jätad, oled juba vaimselt mittesuitsetaja ja seega ei ole sul loobumise ees mingit hirmu. Võõrutusnähud on niikuinii peaaegu täiesti psühholoogilised (suitsetaja ei ärka terve öö jooksul kordagi suitsunälja tõttu).

Muidugi ei saa Easyway meetod garanteerida sajaprotsendilist õnnestumist, aga soovitan kindlasti proovida, kui tahaksid maha jätta, kuid pole seni hakkama saanud. Üldiselt on levinud arvamus, et mida suurem on su mahajätmiskihk, seda paremini raamat toimib, ja näiteks minu jaoks oli see lihtsalt uitmõte ning raamatu enda suhtes olin äärmiselt kahtlev. Aga näe, pärast audiobooki läbikuulamist (mis võttis aega kaks õhtut) ja selle viimase sigareti suitsetamist olen vaadanud teisi suitsetajaid põlgusega ning mitte kordagi suitsetamise vastu huvi tundnud, nagu ma polekski seda kunagi teinud. Aeg-ajalt katsun küll kodust lahkudes tagataskut, et kontrollida, kas välgumihkli kaasa võtsin ning käin paar korda päevas niisama õues (nagu varem suitsetades tavaks oli), kuid mingisugust (füüsilist) kihku sigaretti suitsetada pole mul olnud - erinevalt kõigist varasematest kordadest, kui olin valmis tapma, et sigaretti süüdata saaks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar