Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 31. oktoober 2013

"Planes" (2013)

2006. aasta megahitt "Cars" ja selle veelgi edukam järg ei osutunud sugugi nii suurepärasteks filmideks kui Pixaril on tavaliselt tavaks teha, ent vähemalt andsid need Disney'le mõista, et pisikestele poistele niivõrd palju korda minevate tegelaste põhjal on võimalik toota lõputus koguses värvilist nodi, millega tagada aastatepikkune rahahunnikute sissevool. Isegi Eestis on keeruline leida suuremat poodi, kus ei müüda "Cars'i"-teemalist kraami (alustades kleepsude ja lõpetades kalendritega). Pole ime, et Disney otsustas seda äärmiselt tulusat maailma veelgi avardada, tootes eriliste pingutusteta kergesti turustatava filmi "Planes".

Sedapuhku pole staarideks Lightning McQueen ja tema sõbrad, vaid... lennukid! Eesotsas väetiselennuk Dusty, kes tahab lennata ümber maailma, kuid kardab kõrgust. Nüüd üks naljakas lugu: kui film mõne kuu eest kinodesse jõudis, mõtlesin endamisi, et söön oma sokid ära, kui kunagi peaks välja tulema mõni veel idiootsemalt kõlava looga animafilm. Tundub, et pean oma juustud nüüd Felixi küüslaugukastmega kinni pistma, sest õige pea linastub "Free Birds" - arvutianimatsioon kalkuneist, kes rändavad ajas tagasi, et eemaldada kalkunipraad tänupühade traditsioonilisest menüüst. Ah?!

Nagu teadaoleva põhjal järeldada võis, on "Cars'i" tuntusest kasu lõikamise eesmärgil valmisvihutud "Planes" igasuguse pühendumuseta tehtud triviaalne lastekas, mille eest vastutavate inimeste meeletu ükskõiksus paistab välja juba filmi esimestel minutitel. On aru saada, et filmi on püütud toppida nii palju erinevaid tegelasi (mõistagi rahvusi stereotüpiseerivalt, nagu kehvavõitu arvutianimatsioonidele omane), et saaks toota võimalikult palju uusi mänguasju, mida poeriiulitele paisata. Suur osa dialoogist on niivõrd segane, et minagi ei mõistnud seda.

Kohati meenutab see midagi sellist, mida hüüaks maani täis soomlane, kel on õnnestunud mõnes Tallinna karaokebaaris mikrofon enda valdusesse saada ("Franz is a guy with no spines who is in charge when we putter about the cobblestones"). Ja mis kõige kurvem: kui "Cars 2" on vähemalt minu meelest Pixari ilusaim film (mu silmad said seda vaadates umbes neli tuhat orgasmi), siis "Planes" näeb jahmatavalt igav välja. Nagu leiaks üllatusmuna seest pisikese valge palli. Mõistsin, et asjad on hullud, kui Dusty öisesse San Franciscosse jõudis ja oli aru saada, et "seal on kõrghooned", aga ma ei osanud eales arvata, et asjad lähevad veelgi hullemaks... vähemalt võib järgneva kaadri tühjusest järeldada, et "Ships'i" me küll niipea näha ei saa.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar