Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 18. oktoober 2013

"Roman Polanski: A Film Memoir" (2011)

"Roman Polanski: A Film Memoir" on intervjuu-vormis dokumentaalfilm, kus nüüd juba 80-aastane legendaarne filmitegija Roman Polanski vestab vanale sõbrale Andrew Braunsbergile üksikasjalikult enda valusast minevikust, puudutades teemasid nagu lapsena kogetud sõjaõudused, teise abikaasa Sharon Tate'i (kes oli ka lapseootel) tapmine Mansoni perekonna poolt ning pressi poolt üle paisutatud seksuaalse kuritarvitamise juhtum, mille tagajärjel  suhtuvad paljud Polanskisse tänini kui koletisse. Kuna režissööri küsitlev Braunsberg on Polanskiga lähedane olnud juba aastakümneid, on ta toetav ja empaatiline, kuid sellest on abi, sest enda eraelust pajatav ja vahepeal emotsioonide raskuse all murduv Polanski tunneb end kohe mugavalt - vaevalt ta end võõra inimese ees nõnda julgelt avanuks.

Polanski filmid jäävad pigem tagaplaanile, kuid traagilised eraelulised lood aitavad asjatundjal tema loomingut paremini mõista, andes sellele üllatavalt palju konteksti. Dokfilm kasutab ka võimalust meenutada, et Samantha Geimer, kes oli alaealine, kui Polanski temaga 70ndatel vahekorda astus, on mehele andestanud ja leiab, et meedia on põhjustanud talle rohkem kannatusi kui omal ajal "Chinatowni" ja "Rosemary's Baby" autor. Mõistetavalt ei lasku Polanski ise tollal eest juhtunust ja selle tagajärgedest rääkides ebameeldivamatesse üksikasjadesse, kuid näiteks üllatavalt detailsed meenutused Teise maailmasõja ajal Krakovis toimunust on elavad ja valusad. Ühesõnaga isiklik ja vahetu pilguheit Polanski valusasse minevikku. Vormilt veidi üksluine, aga siiski väärt vaatamist.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar