Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 23. oktoober 2013

"Turbo" (2013)

Tigudesse ei suhtu keegi kuigi heakskiitvalt. Üldiselt peetakse neid limasteks ja inetuteks ning mõte nende söömisest tekitab paljudes suisa vastikust. Jutuks tulevad teod tavaliselt siis, kui mõni usin aiapidaja oma jubedaimatest õudusunenägudest rääkima hakkab või kui on tarvis kellegi aegluse üle nalja visata. Miks DreamWorks pidas vajalikuks neist täispikk film teha, ei hakka ma vist kunagi mõistma, kuid võttes arvesse, et "Turbo" kangelaseks on sihikindel aiatigu, kes tahab saada maailma kiireimaks, on see jahmatavalt lõbus. Selgelt seadis DreamWorks eesmärgiks pakkuda antud filmiga kerget, kuid kvaliteetset meelelahutust ning kõigist tänavustest arvutianimatsioonidest on just "Turbo" midagi, mida ükski päristigu olla ei saaks: meeletult hoogne.

Film ei suhtu muuhulgas tigudesse kui vääritimõistetud olevustesse, kelle imidžit oleks vaja parandada, vaid pilkab neid ka ise: kui leiab aset tigude koosolek ja mõni näljane vares peaks neist ühe ootamatult minema viima, kehitavad isegi kadunukese kaaslased kahju tundmata õlgu, sest see on neilegi igapäevane nähtus ja loomulik kadu. Niisugune süüdimatult küüniline huumor mõjub üsna värskendavalt. Filmi kergelt pooletoobiste, tüsedate ja rämpstoidu keskel elutsevate inimtegelaste vastu hakkab ruttu põlgust tundma, kuid võib-olla kujutavad nad endast DreamWorksi katset peenelt näidata, et meie ei pruugi pisikestest molluskitest sugugi nii palju erineda.

Olemuselt ei paku lugu midagi uut, sest nii paljud arvutianimatsioonid kujutavad enda unistuste poole püüdlemist - ükskõik kui hullumeelsed need on - ning film katsub ka selgelt matkida iga lapse lemmikut "Cars'i", kuid teatavast derivatiivsusest hoolimata on "Turbo" muhe ja seikluslik; järjekordne hea näide viimaste aastate jooksul vägagi usaldusväärseks muutunud DreamWorksi teotahtelisusest. See what I did there?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar