Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 27. november 2013

"Oldboy" (2013)

Mulle on enam-vähem arusaadav, miks lugupidamatute Hollywoodi filmistuudiote jaoks on mugav niigi laitmatutest mitteingliskeelsetest linateostest uusversioone toota, kuid õhku jääb rippuma küsimus, miks selline saatus pidi tabama seda filmi, mille kurikuulsaimas stseenis süüakse muuhulgas ära elus kaheksajalg. Tõsi, uusversioonis tegu ei korrata, kuid kõik muu on põhimõtteliselt sama. See on korraga üllatav, sest "Oldboy" süžee ei ole kindlasti midagi sellist, mis massidele väga peale võiks minna, ja kahetsusttekitav, kuna seda juba tundvatele inimestele ei paku film midagi.

Lugematute auhindadega pärjatud Spike Lee ei ole režissöörina (või peaksin ma ütlema kopeerijana?) halba tööd teinud, kuid tahes-tahtmata jääb mulje, et sadism ja vägivald on tema jaoks "Oldboy" puhul kõige olulisem: nimelt on ta hoolt kandnud, et filmis oleks palju vastikut ja seda kõike ka eksponeeritaks. Kipun olema arvamusel, et mida enam on filmis šokeerivaid situatsioone ja amoraalseid tegelasi, seda rohkem on tarvis vastukaaluks pakkuda midagigi ilusat või positiivset, et tekiks harmoonia. Vastasel juhul ei jää vaatajale meelde mitte film tervikuna, vaid konkreetsed koledamad momendid. Kahju, et uue "Oldboy" puhul nii ongi, sest selliste momentide varjus on kindlakäeliselt lavastatud thriller, mis uusversioonina kasutab asjalikku algmaterjali asjakohaselt ära ja annab peaosatäitjale Josh Brolinile (kes sobib rolli kui valatult) võimaluse end proovile panna.

Aga kindel on, et kui Chan-wook Parki "Oldboy" on suurepärane film, milles veidi sadismi, siis Spike Lee "Oldboy" on sadistlik film, milles veidi suurepärast. Jääb mulje, et uusversioon tehtigi labase eesmärgiga šokeerida neid, kellele lugu (eriti selle lõpp) täiesti võõras on. Mul pole paljude räigete filmide vastu midagi ja olen alati valmis nende kaitseks väljagi astuma, ent nii vääritu suhtumine ärritab. Samahästi võiks "The Godfather'ist" uusversiooni teha, sest Coppola filmis polnud küllalt hobusepäid.

Mis puutub Lõuna-Korea "Oldboy'sse": peaaegu igaüks, kes filmi näinud, suhtub sellesse tunnustavalt, sest süngusest hoolimata kisub see kohe kaasa ning on kuni jahmatava lõpplahenduseni paeluv. Nagu juba mõista antud sai, ei ole "Oldboy" just nõrganärvilistele mõeldud, kuid julmade stseenide vajalikkust üldiselt mõistetakse - tegu on ikkagi kättemaksudraamaga. Ja erinevalt ingliskeelsest versioonist, millest puudub kahjuks poeesia, ei tekita see üldse masohhisti tunnet. Toda ma soovitan.

1 kommentaar: