Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 18. detsember 2013

"Filth" (2013)

"Filth" on tuntud šoti kirjaniku Irvine Welshi samanimelisel romaanil põhinev film politseiuurijast Bruce Robertsonist, kes on nii õudne jäletis, et tema halbade omaduste loetlemiseks kuluks vähemalt ööpäev. Lisaks ohjeldamatutes kogustes alkoholi ja uimastite tarvitamisele on ta ebahügieeniline, kahepalgeline, valelik, kõigi suhtes lugupidamatu ning lihtsalt perversne. Raamat ei hoidu tema sõgedat eluviisi ja kõlvatut käitumist detailselt kirjeldamast ning teost nähtavalt hindava Jon S. Bairdi film ei lähe selles osas kergema vastupanu teed. "Filth" on algmaterjalile truuks jääv ekraniseering, mis hoiab loo olulisemaid tahke ilusti meeles ning jutustab seda tarmukalt, kuid kordagi tõsiselt koperdamata. Vahepeal on režissööri taotlused küll ülemäära kunstlikud ja vaatajat naerutada püüab ta rohkem, kui ilmselt tarvis oleks, kuid taevas tänatud - Bairdil õnnestub Bruce'i viimaks nii palju inimlikustada, et talle on võimatu mitte kaasa tunda.

Sarnast emotsiooni tekitab ka romaan, mis kujutab Bruce'i sedasorti mehena, keda ükski terve mõistuse juures olev isik enda ellu (ega lähedusse) ei sooviks, kuid lõpuks hakkab temast ikkagi kahju. Selles osas mängib olulist rolli Bruce'i probleemide tagamaade lahkamine, kuna ta pole ju alati nii koletu põrsas olnud. Ehkki film koosneb valdavalt seikadest, mis on loodud korraga naerma ajama ja šokeerima, seab see end lõpupoole väga sujuvalt emotsionaalsele sagedusele ja asub ilusasti süngeid noote mängima. Üsna arvestatavaks Hollywoodi näitlejaks saanud James McAvoy naasis "Filth'i" tegemiseks - nagu aeg-ajalt ikka - kodumaale ning võttis rolli väga tõsiselt, valades ehtsaid pisaraid ja roopideski päriselt. Kuna mul endal oli jäänud Robertsonist mulje kui veidi vanemast, paksemast ja lühemast kujust, pani mõte särasilmsest McAvoy'st selles rollis mind veidi judisema, kuid võin nüüd südamerahuga kinnitada, et Mr. Tumnus ei vea filmi tugevaima lihasena üldse alt. Kõigele lisaks on "Filth" omamoodi tore armastuskiri Šotimaale, mille olemust on Welsh enda raamatutes alati nii ilmekalt illustreerida osanud.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar