Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 23. detsember 2013

Mõtteid "Jingle All the Way" kohta

Iga inimene, kes telekat omab ja selle jõulude ajal ka sisse lülitab, on arvatavasti näinud hüpervägivaldset koguperefilmi "Jingle All the Way". Mitte et mul oleks huvi selle kaitseks välja astuda, kuna tegu on pehmelt öeldes problemaatilise filmiga, kuid teeksin paar väikest tähelepanekut filmi (minu meelest) arukamate tahkude kohta, mis ei pruugi esmapilgul välja paista. Ehkki film on sageli labane ja lapsik, on tegemist ka päris terase satiiriga, mis pilkab inimeste tarbimishullust ja jaburaid väärtushinnanguid pühade ajal.
1. Peategelase Howardi (Arnold Schwarzenegger) väike poeg soovib üle kõige jõuludeks saada Turbomani-nimelist mänguasja, mis on "Jingle All the Way" maailmas nii kuum kaup, et viimasel hetkel on seda sõna otseses mõttes võimatu poest leida. Mänguasja populaarsust on aidanud tõsta odav lastesaade, milles kangelast Turbomani ja tolle karvast abilist Boosterit kehastavad lihast ja luust inimesed, mis muudab Turbomani fantastilise maailma lastele eriti usutavaks. Filmi lõpus peab juhuse tahtel Turbomaniks kehastuma Howard, kes peab seejärel poja päästma. Kui viimane teada saab, et Turbomani kostüümis on tema enda isa, aitab see nende suhet igaveseks tugevdada, sest laps on alati uskunud, et Turboman, kes pole tegelikult enamat kui iseka korporatsiooni loodud karakter, on tegelikult ehtne, ja korraga kogeb ta seda just päriselt oma isa kaudu. Ta saab teada, et tegelane, kellest on alati mõelnud kui sangarist, on tema isa - mees, kes peakski tegelikult ta kangelane olema.

2. Howardi enda suurimaks probleemiks on, nagu filmi käigus korduvalt rõhutatakse, enda uputamine töösse ja selle tõttu pere unarusse jätmine. Kui Howard oleks Turbomani-mänguasja poja jaoks õigel ajal ostnud, ei peaks ta seda ka viimasel hetkel kaubanduskeskustes taga ajama. Samuti ei suhtle ta oma lapsega pooltki nii palju, kui tegelikult tahaks. Howard valetab abikaasale, et on Turboman'i-nuku õigel ajal ära ostnud ning rõhutab seejuures lelu põhilisi omadusi: lauseid, mida see juhuslikult välja ütleb, ja lendamist võimaldavat jetpacki. Turbomani-nukk on mõnes mõttes Howardi peegeldus, sest see pole enamat kui robotlik plastmassjulla, millel puudub reaalne hing ja mille liigutused ja häälitsused on automaatsed. Ka Howard istub filmi alguses kontoris telefoni otsas ja teeb samamoodi. Howardist saab perele keskenduv inimene filmi lõpus, kui paraadil pannakse talle selga Turbomani kostüüm ja kangelasest tegelane, kes on laste jaoks ehtne, reaalselt "esineb". Teisisõnu sümboliseerib Turbomani kui nuku elluärkamine Howardi enese elluärkamist isa ja abikaasana.

3. Film kritiseerib järjepidevalt jõuluaegset ostuhullust ning inimeste ekslikku arusaama, et jõulud peavad keerlema asjade ja kingituste ümber. Ehkki "Jingle All the Way" teeb juba alguses selgeks, et Howardi probleemiks on liigne töötamine, veedab ta peaaegu terve aja filmist naisest ja lapsest eemal olles ning plastmassjullat otsides, sest see on ainus asi, mis aitaks tal viimasega häid suhteid säilitada. Isast irdunud laps loeb jälle vahetpidamata koomikseid, vaatab telekat ning fantaseerib suvalisest mänguasjast, mida igal pool reklaamitakse. Filmis puutub Howard kokku hulga jõuluvanadeks riietunud meestega, kes müüvad praakmänguasju. Jõuluvanasid ei kujutata filmis kui jõuluvaimu esindajatena, vaid asjade toojatena. Sinbad'i kehastatud postiljonist antagonisti juhib ainult kadedus ja viha, mille suures osas tekitanud noores eas tahetud kingitusest ilmajäämine. Howard oleks võinud arvatavasti võinud kõike ebameeldivat vältida, kui lihtsalt jõuluhommikul Turbomani kostüümi riietunuks ja perega korralikult aega veetnuks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar