Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 29. detsember 2013

"You're Next" (2011) / "Tales from the Script" (2009) / "Rawhead Rex" (1986)

"YOU'RE NEXT" (2011)

Paari USA indie-õudusfilmiga (sh. tuntud antoloogiad "V/H/S" ja "The ABC's of Death") tähelepanu tõmmanud Simon Barretti ja Adam Wingardi ühistöö "You're Next" on žanrikino fännide seas 2013. aastal tohutult suminat tekitanud. Ehkki esmakordselt juba 2011 Toronto filmifestivalil linastus, jõudis film kaasaegsete vahendite kaudu kodudesse alles nüüd, vahetult aastavahetuse eel. Üks Bloody Disgusting'i arvustus kirjeldab "You're Next'i" kui Peckinpah' "Straw Dogs'i" kulminatsiooni ühe täispika filmina ja ega see võrdlus vale ei ole. Kelle süda tõesti horrorile kuulub, on sissetungifilmidest surmani tüdinud (näiteks mina olen ainuüksi sel aastal päris mitut nägema sattunud... ja "Home Alone'i" ma isegi ei arvesta) ning seda enam väärib lennukas, leidlikult konstrueeritud "You're Next" tunnustust. Põhiliseks plussiks on temperamentsed tegelased, kelle ratsionaalsus hoiab filmi pidevas liikumises. Mikroskoopiliseks tõrvatilgaks meepotis jälle vahepeal üleliia värisev kaamera, mis pole antud juhul enamat kui läbinähtav viis filmi rütmi kiirendada, viitades lihtsalt lavastaja ebalevusele. Sellegipoolest kuulub "You're Next" kuulub mu tänavusse õudusfilmide jõulukalendrisse, kuigi ise nimetaksin seda pigem thrilleriks.

"TALES FROM THE SCRIPT" (2009)

Kerge dokk, milles erinevad intervjuud Hollywoodis läbi lüüa suutnud stsenaristidega toovad päevavalgele, mida endast kujutab alal töötavate inimeste elu ja kuidas põrumised ning vedamised nende karjääri vorminud on. Enamasti tuleb olla õigel ajal õiges kohas. "The Bucket List'i" stsenarist ei osanud aimatagi, et juhuideest inspireeritud käsikirjast saab kui võluväel täpselt niisugune film, nagu ta südames soovinuks. Muuhulgas nõustus seda tegema see režissöör, kelle ta sobiliku variandina välja pakkus. Samas paljud teised on kirjutanud 30 korralikku stsenaariumi, millest ainult paar kasutust on leidnud. Kannatajaid on selles äris kahjuks rohkem kui võitjaid. Dokumentaalfilmina ei torka "Tales from the Script" erilise professionaalsusega silma, aga USA filmitööstuse telgitagustesse kiigata soovivate jaoks on selles vahvaid lugusid lademes.

"RAWHEAD REX" (1986)

IMDb's on üks inimene kutsunud "Rawhead Rex'i" "pentsikuks filmiks ringijalutavast pikkpoisist" ning nostalgiliselt lisanud, et kord pärast keemilist koorimist nägi ta ema välja täpselt nagu filmi koletislik nimitegelane. Andekamalt seda õudukat vist kirjeldada ei saa ja kahjuks kiita ka mitte, kuid vahetevahel on vanu odavaid monster movie'sid ("Prophecy", "The Deadly Spawn") muhe vaadata küll. Enamasti seostatakse "Rawhead Rex'i" mu tähelepanu ajutiselt hõivanud Clive Barkeriga, kes stsenaariumi omaenda lühijutu põhjal kirjutas. Äkki see seletab, miks film end päris tõsiselt võtab ja ega selles midagi halba polekski, sest süžee peidab endas paari unikaalset nüanssi, aga ilmselt laadalt muretsetud kummikostüümi pärast on Rex umbes sama ähvardav kui Tinky Winky. Tuletab meelde, miks niisuguste filmide puhul püütakse peletist võimalikult palju peita.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar