Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 23. jaanuar 2014

"All Is Lost" (2013)

Robert Redford kinnitas hiljuti härrasmehelikult, et pole sugugi pettunud, et "All Is Lost" talle Oscari nominatsiooni ei toonud, ent mina olen. See on üks neist haruldaselt minimalistlikest draamadest, mille peaosatäitja (antud juhul Redford) saab tugineda üksnes enesekindlusele ja isiklikele kogemustele. "All Is Lost'is" on dialoogi ja tegevust väga napis koguses (stsenaarium oli kõigest 32 lk), nii et kogu koormus on asetatud ainsa sangari õlgadele. Filmi teinud J.C. Chandoril vedas, et näitlejaks sündinud Redfordi otsa koperdas, sest vähe on professionaale, kes sellisesse projekti uskuda või sellest osa võtta söandaks, ja veel vähem neid, kes laitmatult hakkama saaks. Eks "All Is Lost'i" puhul sõltub palju austusest, lugupidamisest.

Film palub seda ka vaatajalt, kes filmi vältel ei õpi midagi enda saatuse suunas triiviva merehädalise mineviku kohta. Isegi mehe nimi jääb saladuseks - ta on lihtsalt Our Man. "All Is Lost" pole mõni hämmastavate elutõdedeni juhatav spirituaalne rännak, vaid seiklusfilm ellujäämisest selle kõige primitiivsemal tasandil. Kõvasti on konservide avamist, plaasterdamist, lappimist ja ulpimist. See võib üksluise mulje jätta, aga tänu 77-aastase ikooni karismale ja tema situatsiooni pidevale täbaramaksmuutumisele on filmis nii mõnigi kõrghetk. Kindlasti kogeb iga vaataja filmi erinevalt, sõltuvalt sellest, kui palju jutustatavale ise juurde mõelda, kas seda üldse vajalikuks pidada ja kui palju merehädalise situatsiooni vaimselt tähtsustada.

Näiteks kogenud meresõitjad adresseerivad ainult nimetu hädalise käpardlikkust ja halvastivarustatust. Minu meelest on "All Is Lost'il" oluliselt rohkem pakkuda kui näiteks "Gravity'l" (arvustus), mis visuaalsest ja tehnilisest erakordsusest hoolimata ei vahi pooltki nii julgelt tõtt. "All Is Lost" on tundeküllane, graatsiline film; mitte just enneolematu meisterwerk, aga üks 2013. aasta ainulaadsemaid kindlasti. Väärt vaatamist kas või Redfordi pärast, kes - I repeat - vääris nominatsiooni!!

1 kommentaar:

  1. Dialoogi on napis koguses ehk seda peaaegu ei olegi. Stsenaarium kirjeldas suuremas osas tegevust.

    VastaKustuta