Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 10. jaanuar 2014

"Captain Phillips" (2013)

"Captain Phillips" on järeleandmatult intensiivne tour de force Paul Greengrassilt, kes taas kasutanud ainestikuna tähelepanuväärset tõestisündinud lugu, et luua vahetu ja toores põnevusdraama. Tegu valdavalt Tom Hanksi šõuga, kuid meeles on hoitud kõigi tegelaste - sealhulgas somaali piraatide rühma - huve, tänu millele mõjuvad need pidevalt lõugavad, relvadega vehkivad ja välimuse poolest üsna sarnased pätidki isiksustena. Kainemõistuslikku kaptenit kehastav Hanks on filmis parimas vormis, andes sellele näo ja elastsuse. Eriti rabav on näitleja teatud emotsionaalsetes stseenides, mis jahmatava tõhususega peegeldavad kriisiolukorras olemisega kaasnevaid inimemotsioone. Filmile tuleb kasuks, et selles leiduv vägivald on enamjaolt psühholoogiline, sest kui konflikt täistuurid sisse võtab, mõjub vere ja pisarate saabumine ehmatavalt ja reaalselt. Muidugi ei puudu "Captain Phillips'il" Greengrassi signatuur ehk operaatoritöö-montaaž, mis halvemal juhul võivad tekitada tunde, et oled viie inimesega liftis kinni ja sunnitud võitlema vajadusega hommikusöök välja oksendada. Ehkki niisugune stiil filmi justkui soosib, võib öelda, et hiljem ei ole niivõrd läbiraputatud, kui lihtsalt väsinud tunne. Kui samas tagantjärele teoritiseerida, kuidas seda kaaperdamislugu näiteks Michael Bay käsitleks (raketiheitjad? pesumodellid?), võib olla eriti kindel, et Richard Phillipsi läbielamised sattusid õigele filmitegijale jutustada. "Captain Phillips'i" peale päevadeks mõtlema ei jää, aga film on tihedalt konstrueeritud, lämmatavalt põnev ja vaatamist igatahes väärt. Tom Hanks on ühes nt. Matthew McConaughey ja Chiwetel Ejioforiga kindel kandidaat meespeaosa Oscarile.

Muide, mõtisklema paneb somaalikeelne dialoog, mida on palju ja mille mõistmiseks varustatakse vaatajat subtiitritega. See tekitab aga vastuolu: hirmunud Phillips ei mõista piraatide omavahelist kraaklemist, aga vaataja mõistab, muutes raskemaks mehe olukorraga samastuda. Kui mälu alt ei vea, siis Greengrassi "United 93" puhul pidid terroristide vestlused küll vaatajale mõistmatud olema; minu meelest seob see filmiga tugevamini, sest kujutatud on situatsiooni, kus hädaolukorras inimesi ähvardavad tundmatus keeles rääkivad marakratid.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar