Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 25. jaanuar 2014

"Salinger" (2013) / "Free Birds" (2013) / "The Haunting" (1963)

"SALINGER" (2013)

Juba 24-aastaselt "Armageddoni" stsenaariumit kirjutama palgatud Shane Salerno värsket dokfilmi "Salinger" ja sellega samaaegselt välja lastud biograafiat on jõutud lihtsakoelisuse pärast palju hukka mõista. Võttes arvesse, et fookuses on enigmaatiline autor, kes isegi populaarsuse tipus olles avalikkuse tähelepanust aktiivselt hoidus, pole film sugugi kohutav. Tõsi, see on ülemäära spekulatiivne ja ülistav ning liigne stiliseeritus võib süvenemise raskeks muuta, aga autori elukäigu kohta saab palju teada. Nina panevad krimpsutama pompoosne muusika ja mõned väga ebameeldivad sõjaaegsed kaadrid. Näha on, et film üritab vägisi perfektne olla, mistõttu pole see üldse perfektne, aga üldiselt mitmekülgne ülevaade kirjanikust. Kuna Salinger on arvatavasti loetuima 20. sajandi romaani autor, ei pane muidugi imestama, et paljud filmist rohkemat ihkaksid. "Salinger" pakub muuseas täpset informatsiooni paari aasta eest surnud autori seniavaldamata tekstide kohta, mida väidetavalt hakatakse vahemikus 2015-2020 välja laskma.

"FREE BIRDS" (2013)

Tõsiasi, et "Free Birds" pani mind kalkunivõileibade pilte guugeldama, on hea näide selle põrumisest filmina. On teine käpardlikult animeeritud, logiseva narratiiviga ning totruste ülekülluse käes kannatav propagandafilm narridele. Nii kentsaka idee põhjal polekski vist saanud südametevallutajast kassahitti valmis teha. Üksikud napakamad momendid küll pigistavad naerulihast, aga minu poolest võib neil ajasreisivatel kalkunitel pea maha virutada ja otsejoones lihakombinaati saata - kõlbavad ainult saia peale määrimiseks. Kahju, sest viimasel ajal on arvutianimatsioonide tase korralik olnud. Kangelaslikele kalkunitele hääle andnud Hollywoodi staaride jaoks polnud see linnuseiklus ilmselt enamat kui mugav viis pangaarvet suurendada. Samas reklaamlause vist tõesti ei valeta... see ongi The Greatest Turkey Movie of All Time...

"THE HAUNTING" (1963)

Nauditavam kui pasakäkist uusversioon aastast 1999, aga klassikaliste kummitusmajafilmide seast Robert Wise'i klassikut isiklikult esile ei tõstaks. Režissöör mõistab žanrit küll hästi, nii et filmi võib süümepiinu tundmata soovitada igaühele, kes palub head näidet traditsioonilise õudusfilmi ülesehitusest ja meeleolust, aga tegelaste psühholoogiliselt keerukas siseilm võiks sündmuste kulgemise suhtes suuremat tähtsust omada, sest kangelanna Nelli süvenevale vaimsele ebastabiilsusele osutatakse nii palju tähelepanu. Lõpuks jääb mulje, et pole enamat kui täitematerjal puhkudeks, kui midagi üleloomulikku aset leidmas pole. Haavatavamat muljet see temast igatahes ei jäta (kui see peaks eesmärk olema). Film võiks ähvardavatesse situatsioonidesse asetada ka köitvaima tegelase Theo, kes on selgelt bi või lesbi (mäletan, et kaasaegsem uusversioon rõhutas seda eriti) ning Nelliga põnevalt suhestatud. Teda kehastava Claire Bloomi klassikaline ilu on talle nähtavasti toonud läbi aastakümnete palju rolle ajastudraamades.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar