Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 30. jaanuar 2014

"The Counselor" (2013)

Millest siis õige alustada? Ilmselt sellest, et "The Counselor'i" stsenaariumi kirjutas legendaarne kirjanik Cormac McCarthy, kes näiteks tunnustatud filmide "The Road" ja "No Country for Old Men" aluseks olnud romaanide autoriks. Ma ei saa pead anda, et see oli McCarthy jaoks täitsa esimene kord filmistsenaariumit kirjutada. Küll aga oli see esimene, mis filmiks tehtud... ja kõigele lisaks veel Ridley Scotti poolt. Tulemus on iseenesest sama, mis skulptorit maalima pannes (või vastupidi) - kunstnikuinstinkt paistab läbi hägu välja, aga selgelt ei soosi teistsugune väljund artisti stiili ja tugevusi. Mis McCarthy romaanidesse puutub: erilist naudingut pakuvad just need tänu imelisele, hämmastavalt ilmekale keelekasutusele.

Võtkem kas või lõuna-gooti horror-romaan "Child of God", milles maagiliselt kauneid lõike nagu: "In the spring or warmer weather when the snow thaws in the woods the tracks of winter reappear on slender pedestals and the snow reveals in palimpsest old buried wanderings, struggles, scenes of death. Tales of winter brought to light again like time turned back upon itself. Ballard went through the woods kicking down his old trails where they veered over the hill toward his onetime homeplace. Old comings and goings. The tracks of a fox raised out of the snow intaglio like little mushrooms and berrystains where birds shat crimson mutes upon the snow like blood." Tema teoseid tasub kindlasti inglise keeles lugeda! "Child of God'i" põhjal tehtud film, mille väntas James Franco, on muide viimaks valmis. Treilerit saab vaadata siit.
Kuna ehituse poolest tegu tüüpilise stiilse krimkaga (kes "Savages'i" näinud, võib "The Counselor'i" vaadates deja vu'd kogeda), on nõnda kummastavaid lauseid visandava autori dialoog mõistagi võõrastav. Nagu muuseas esitleb film ka väga lapsikut arusaama sellest, missugused on kuritegeliku allmaailma inimesed, nende äri iseloom ning suhted lähedastega. Hea näide on Javier Bardem'i kehastatud ärikas, kellesuguseid juba korduvalt nähtud: pooleldi naljatilk, kannab veidraid prille ja veel veidramat soengut ning elab suures häärberis, mille aias asuvas basseinis suplevad bikiinides tipsid, keda omakorda valvamas päris gepard.

Kümnetesse miljonitesse ulatuv eelarve, kaunikestest näitlejate kahurvägi ja pseudodiibi proosaga üleujutatud tekst on "The Counselor'is" ühendatud nõnda robustsel moel, et sellest võiks saada puänt anekdoodile, kus ennast segi tõmmanud rahakad Hollywoodi produtsendid, Pulitzeri võitnud kirjanik ja Cameron Diaz baaris kokku saavad ning koos filmi teha otsustavad. Jääb ebaselgeks, kellele "The Counselor" täpselt mõeldud on. Mafioosnikufantaasiatega filosoofiatudengile? Filmis on kütkestavaid vestlusi ("When it comes to grief, the normal rules of exchange do not apply, because grief transcends value. A man would give entire nations to lift grief off his heart and yet, you cannot buy anything with grief... because grief is worthless.") ja pakatab teine nii nooruslikust energiast, et särab kui allikavesi, aga teravaid elamusi tasuks otsida mujalt.

Ei ole samas välistatud, et "The Counselor'i" leiab oma offbeat tooni, intelligentsuse ja brutaalse vägivallaga (filmis tutvustatakse instrumenti nimega bolito, mis mängib osa ühes eriliselt võikas stseenis) piisavalt austajaid, et kujuneda märkimisväärseks kultusfilmiks. Nii DVD'l kui Blu-ray'l muide saadaval extended cut, milles 20 minuti jagu lisastseene.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar