Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 18. märts 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #16: 'Nebraska'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis arvatavasti jõuab lõpule mai alguses või nii. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Nebraska
Album: Nebraska (1982)


Kaheksakümnendate alguses võttis Bruce Springsteen E Street Bandi kaasamata lindile palad, mis moodustavad muusiku morbiidseima, tontlikuima albumi "Nebraska" (1982). LP algab biograafilise nimilauluga, mille minategelaseks noormees nimega Charles Starkweather, kes viiekümnendate lõpus tappis külmavereliselt peaaegu tosin inimest, neljateistaastane tüdruksõber seltsiks, ning hukati pärast tabamist tegude eest elektritoolil: "From the town of Lincoln Nebraska with a sawed off .410 on my lap / Through to the badlands of Wyoming I killed everything in my path".

Kõhedusttekitav 'Nebraska' on sarnaselt tervele albumile minimalistlik: kirjutatud lapidaarses, otsekoheses stiilis ja salvestatud nappide vahenditega (antud juhul kitarr-suupill). Kuna laul 'Nebraska' on jutustatud lihtsameelse ja intellektuaalselt piiratud kurjategija perspektiivist, on Springsteeni kohta pentsikult tagasihoidlik lähenemine sisuga kooskõlas: just minategelase ükskõiksus oma tegude suhtes, suutmatus neid adekvaatselt põhjendada, muudab laulu nõnda hirmutavaks. Õige lunastus ja katarsis jäävad saabumata, nooruk seatakse lihtsalt elektritooli ja hukatakse. Ja kui päritakse, mis sundis teda tapma, kostab ta õlgu kehitades tühjad depressiivsed sõnad, mis defineerivad albumi meelelaadi ja annavad sellele konteksti:

"Well, sir... I guess there's just a meanness in this world."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar