Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 14. märts 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #21: 'Ramrod'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis arvatavasti jõuab lõpule mai alguses või nii. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Ramrod
Album: The River (1980)


Ja olengi vist jõudnud tõeliste klassikuteni. (Ettevõtmine sujub ka arvatust kiiremini, ehkki mul on kuri kahtlus, et teatud hetkest peavad postitused muutuma pikemaks ja seega aeganõudvamaks.) 'Ramrod' väärib äramärkimist ainuüksi selle poolest, et see nakkavalt möirgav riff ja arulage meeleolu on teinud laulust aegumatu hiti Springsteeni kontserditel (lubades muusikul laval ka piinlikkust tundmata tolatseda), kuid niisamuti iseloomustab see tema (varasemat) loomingut üldisemalt, tuues esiplaanile lõbujanulise lihttöölise, tema ägeda auto ja veel ägedama tüdruku — kolm elementi, mis andnud näo artisti põhilistele hittidele. LP "The River" on mastaapne kompott süngetest valu-kaotust puudutavatest tasastest paladest ja hoogsatest peolauludest ning 'Ramrod' on viimaste hulgast hullumeelseim, nõretades seksuaalset pingest ja maskuliinsusest. Springsteeni lauludes käivad seks ja autod sageli käsikäes ('Pink Cadillac') ning üdini sugestiivne 'Ramrod' teeb selle mitte sugugi nii veidra kombinatsiooni eriliselt ahvatlevaks ja vallatuks. Ennast verele töötanud sinikrae, tema kuningkobrastki suurem kara, äikesetormi kombel mürisev autoloks ja tulikuum beib langevad ühte laulus, mis pole rohkemat ega vähemat kui taltsutamatu rock & roll:

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar