Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 13. märts 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #22: 'The Rising'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis arvatavasti jõuab lõpule mai alguses või nii. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: The Rising
Album: The Rising (2002)


Linnalegendi kohaselt jalutas Springsteen mõned nädalad pärast 11. septembri terrorirünnakuid mööda tänavat, kui üks mööduv auto korraga tee ääres seisma jäi, selles istuv võõras akna alla keris ja kostis: "Me vajame sind praegu." Apokalüptiline "The Rising", mille salvestamiseks Springsteeni muusikat omamoodi defineeriv E Street Band üle 16 aasta taas kokku tuli, ilmus 2002. aasta suvel ega püüagi põhiteemat saladuses hoida: taevas jookseb verd, täiuslikuna tundunud metropol on järsku varemetes, inimesed valavad pisaraid ja on lõpuks üksteise embuses, et ootamatult tabanud tragöödiast üheskoos üle saada. Jah, inimesele, keda probleemistik isiklikult ei puuduta, võib see sentimentaalne tunduda, kuid albumi nimilaul, mille keskmes solitaarne tuletõrjuja, kes õõvastavaks surnuaiaks saanud kaksiktornides töökohustusi täidab ja samal ajal suure hädaga elunatukese külge klammerduda püüab, on tõepoolest liigutav ja põnevalt ebamäärane. Kummalisel kombel õnnestub Springsteenil laulus elamine ja suremine omavahel põimida, sest kõnealune üksik tuletõrjuja justkui hukkuks, aga samas on see sündmus vundamendiks suurematele, universaalsetele ideedele ühtekuuluvusest ja ülestõusmisest, mille teevad võimalikuks ühine usk ja lootus. Puudutav hümn, kus leegitsevasse põrgusse roninud surelikust saab surematu; igavese elu sümbol. Ja isegi kui ta on tõepoolest loovutanud elu teiste päästmiseks, on järgnevad õndsad ja pühad visioonid kinnitus sellest, et ilmas on palju enamat kui kõigest käegakatsutav. Ning keegi ei suudaks väljendada neid ideid elavamalt kui Springsteen ühes ajatu E Street Bandiga.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar