Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 12. märts 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #25 - '4th of July, Asbury Park (Sandy)'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis arvatavasti jõuab lõpule mai alguses või nii. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: 4th of July, Asbury Park (Sandy)
Album: The Wild, the Innocent & the E Street Shuffle (1973)


Kui paljusid varaseid Springsteeni laule võiks kirjeldada kui kalambuuride ülekülluse käes vaevlevaid urbanistlikke sõnavalanguid, siis just '4th of July, Asbury Park (Sandy)' on arusaadava narratiiviga armastuslaul etema-tähenduslikuma valimisest, mis annab ilmeka ja vahepeal päris hirmutava pildi Springsteeni kodukandist ning seda täitvatest inimestest. Fundamentaalne on ka Danny Federici mängitud akordion, mis annab laulule tekstuuri; muudab selle elavaks ja õhuliseks. Ühtlasi on see üks Springsteeni lootusetult romantilisemaid palasid, alates ridadega: "Sandy, the fireworks are hailin' over Little Eden tonight / Forcin' a light into all those stony faces left stranded on this warm July".

Jutustaja silmarõõm Sandy on muu seas vahend, et ta saaks väljendada vajadust muuta elu paremaks või vähemalt leida sellele õilsam eesmärk, ja nagu 'Independence Day's', sümboliseerib seda iseseisvuspäev. Nii ta ise kui noored ta ümber ei tee öö hakul muud kui jahivad üheöösuhteid ja pidutsevad. Noor nõutu jutustaja, kellel villand saanud, kirjeldab enda olukorda ja sellega kaasnevaid emotsioone nõnda: "And me, I just got tired of hangin' in them dusty arcades, bangin' them pleasure machines / Chasin' the factory girls underneath the boardwalk where they all promise to unsnap their jeans". Laulu täitvad seksuaalsed kujutised on värvikad. Minategelase suhe Sandyga ei ole määratud kestma igavesti... ega peagi olema, sest nende teed on lahku minemas: "Oh, love me tonight, for I may never see you again". Armastus tähendab õigupoolest just noormehe suutlikkust veenda tüdrukut ennastki kätte võtma ja Jersey'st lahkuma. Need teemad tulid jõulisemalt, aga kontrollitumalt esile Springsteeni järgmisel albumil "Born to Run".

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar