Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 31. märts 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #9: 'Dancing in the Dark'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis kõigi eelduste kohaselt jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Dancing in the Dark
Album: Born in the U.S.A. (1984)


Pole ehk üllatav, et produtsendi nõudmise peale kirjutada "Born in the U.S.A." jaoks potentsiaalne superhitt, pani Springsteen joones paberile read nagu "You can't start a fire without a spark" ja "I get up in the evening and I ain't got nothing to say", aga just tänu muusikule avaldatud survele peidabki see edev, kohati raskestiseeditav poplaul teatavaid eksistentsialistlikke tõdesid; avaldab olelusvõitluse kohta tundeid, mis saavad pärit olla vaid mõnest ühtaegu privaatsest ja oma sünguses väga murettekitavast kohast. Irooniline, sest laul on produtsentide kaasabiga vormitud pealehakkamise ning energiaga (tänu millele laulust mõistagi superhitt ka sai), aga irooniakõlks on ju pealkirjaski... dancing in the dark on iseäranis paradoksaalne kujund, vähemalt kui mitte tõlgendada seda eufemismina seksi kohta. On päris hirmus ette kujutada laulu apaatset jutustajat, kes öösiti töötava ja päeviti magava inimesena on kui mõni vampiir, väikeses uberikus hingitsemas. Tema enesepõlgus, eluväsimus ja kohustus jääda nõutult ootama nn sädet, millel eeldatavasti võimalik kõike muuta, on laulu nakkava meeleoluga täielikus vastuolus, aga nagu öeldud sai — "Born in the U.S.A." on nukraim album, mille saatel võimalik tantsida. Muusikavideos astub üles teleseriaalist "Friends" tuntud Courteney Cox, kes tollal oli vaid 20.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar