Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 21. märts 2014

"Contracted" (2013)

Alažanrina on mulle väga südamelähedane body horror kaunis fossiilseks muutunud, veel enam, et isegi selle pioneer David Cronenberg juba ammu teistsuguseid filme teeb. Vahest ei otsi ma õigetest kohtadest, kuid näib, et nt haigust, kõdunemist või moondumist käsitlevaid morbiidseid psühhodraamasid ei kohta enam eriti. Kahju, sest kirjeldamatud füüsilised õudused on ühele korralikule psühholoogilisele loole suurepärane vundament. Eric Englandi "Contracted'i" keskmes on neiu, kes peol astub mitte kõige meeldivamat laadi seksuaalvahekorda võhivõõra mehega. Peagi hakkab tüdruk pelgama, et on saanud suguhaiguse — hommikul üleni veriste linade vahel ärkamine annab selleks põhjust. Hiljem jõuab tüdruk järeldusele, et temaga toimub midagi jubedamat kui kõige ohtlikum suguhaiguski põhjustada saaks.

Kuigi olen horrori suhtes enam kui järeleandlik, leian, et sedasorti autorifilmid peaksid vähemalt püüdma oma olemasolu õigustada, nii et filmi vaadates üritasin tulutult mõista, mis võis tegijat inspireerida või mida ta täpsemalt öelda üritab, sest niisuguseid tõsimeelseid mandumislugusid ei tehta enamasti naljaviluks. Kuna film soovitud vastuseid ei andnud, otsisin neid internetist. Žanrikinole keskenduvad veebisaidid nagu Shock Till You Drop või DreadCentral viivad tihti intervjuusid läbi, nii et sain need ruttu kätte. Paistab, et Eric Englandil oligi tahtmine teha üks arthouse'ilik viiruseteemaline film.

Oleks muidugi tore, kui "Contracted" ikkagi klammerduks kindla idee külge ning rõhutaks seda, et filmil püsiv intellektuaalne väärtus oleks, sest erinevalt autorist ei pea ma sellist lugu kaugeltki pretsedendituks (njah, kui võtta seda zombifilmina, siis ilmselt tõesti), aga tavapärase õudusdraamana ei ole ka viga. "Contracted" on pädevalt lavastatud ja peaosatäitja on küllalt võimekas. Leidlik on peategelase kõdunemisprotsessi kulgemist näidata päevhaaval, sest see paneb ärevalt imestama, mitu päeva tema kannatused kestma saavad ja kui koledaks need viimaks muutuvad. Samuti mõjub köitvalt tüdruku otsus mehega vahekorda astuda, lootuses tedagi nakatada — tundub kuidagi loogiline, et tundmatusse haigusesse nakatunule on vajalik, et ta ei peaks sõna otseses mõttes oma hädas üksi olema. Aga film ei ole tegelikult kuigi jäle, mis on vahelduseks teretulnud. Tuleb välja, et produtsentide pundis olid tugevalt usklikud mehed, kes ei lubanud Englandil äärmuslikumaid ideesid lihtsalt realiseerida. God bless you!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar