Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 16. märts 2014

"Girl Rising" (2013)

"Girl Rising" pani kukalt kratsima, enne kui see õieti alatagi oli jõudnud, sest kõigepealt antakse teada, et see valminud koostöös Inteliga ja toodetud Vulcan Productionsi poolt — kerkib küsimus, miks peaks arvutitehnoloogiaga tegelev firma olema partneriks "Star Trek'ist" nime võtnud produktsioonifirmale, tegemaks dramaatiline dokfilm, mille põhiteemaks arengumaadest pärit väikeste tüdrukute kannatused. Guugeldamine tegi selgeks, et film on fundamentaalne osa millestki suuremast ehk samanimelisest ülemaailmsest liikumisest, mille eesmärk leida toetust vaesuses kasvavatele tüdrukutele hariduse tagamiseks, mis teeb "Girl Rising'ust" põhimõtteliselt pooleteisetunnise promoklipi.

Kaua ei lähe aega mõistmaks, et raha on raisatud roppu moodi, mis teeb muidugi irooniliseks tõsiasja, et film lõpeb lootusrikka toetuspalvega. Üheksa filmis sisalduva loo jutustamiseks pole ainult kasutatud kallist kaasaegset tehnikat, vaid võetud appi ka äratuntava häälega Hollywoodi staarid (sh Liam Neeson ja Meryl Streep), kes hoolitsevad selle eest, et film oleks arusaadav neile, kes millegipärast subtiitreid lugeda ei mõista.

Seetõttu ei mõju üheksa erinevast rahvusest pärit tüdruku lugusid käsitlev "Girl Rising" nii multikultuurselt kui saaks, aga vähemalt on film "valminud kohapeal", mis teeb sellest autentse ekskursiooni paikadesse, kus õrnema soo esindajail on tõenäoline hätta sattuda. "Girl Rising" ei võta tugevalt humanistlike põhimõtete toonitamiseks appi šokeerivaid dokumentaalkaadreid — iga tõsielusündmustel baseeruv lugu on spetsiaalselt valmis kirjutatud (just kujutatavatest paikadest pärit kirjanike poolt, muide) ja lavastatud. Ilmselt seepärast ei õnnestugi filmil nende probleemide suhtes murelikuks teha, kuid film on lavastatud väga professionaalselt, nii et peaasjalikult ongi "Girl Rising" intrigeeriv tükk filmikunsti ja sellest perspektiivist isegi kiiduväärt. Režissöör on ühe Oscari-nominatsiooni juba nähtavasti saanud ja usun, et see saavutus ei jää talle viimaseks.

Filmi ajal tuli korduvalt meelde, kuidas "Jurassic Park'is" John Hammond sauruste pargi suursugususe põhjendamiseks "Spared no expense!" kostab... no näha on, et kulud on olnud suured ja see tasub ära, sest vastasel juhul poleks filmil suurt midagi ette näidata.

Üks sellistest dokkidest, mis passib ennekõike koolitunnis näitamiseks (sest see ei nõuagi vanusepiirangut) või mõnel unisel pühapäeval ETV pealt vaatamiseks. Ilusasti viimistletud ja igati ontlik küll, ent piiki südamesse ei viruta, sooja mälestust ei jäta; kõige kurvem ongi, et ükski narratiividest ei ole tegelikult eriline. Esile tõstaksin siinkohal Sierra Leone plika Mariama loo, mis pole kõigest mõnusalt lõbusa meeleoluga, vaid loodud ka rotoskoobiks nimetatava ja seejuures kummaliselt ebapopulaarse tehnika abil.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar