Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 13. märts 2014

"Walking with Dinosaurs 3D" (2013)

Ära saa valesti aru — dinosaurused on vahvad, aga mul on hea meel, et nende saatus oli välja surra, sest vastasel juhul peaksid nad ehk oma silmaga pealt nägema, kui värdjalik film neist tehtud on. Iseenesest ei saa kurta, et "Walking with Dinosaurs 3D" näol otsustati luua hübriid mõnest lastesõbralikust arvutianimatsioonist (à la Disney "Dinosaur") ja harivast loodusfilmist, kuid idee elluviimiseks kasutusele võetud meetodid on kohutavad. Mulle tõesti ei meenu, millal viimati tundsin nõnda tugevat tahtmist filmi ajal heli lihtsalt maha keerata. Filmi täitvad kaadrid lagendikel uitavatest arvutitega loodud saurustest ei ole teab mis põnevad, aga vähemalt need ei aja need pistet ahtrisse nagu dialoog, mis nende suust (või mis saurustel oli?) välja pritsib.

Hüva, "Walking with Dinosaurs 3D" peaks olema õpetlik film saurustest, nii et miks nad vestlevad omavahel, kasutades lasteaialapse kõnepruuki? Probleemiks on siinkohal just tõsiseltvõetavus: kuuldes dinosauruseid mõtteid vahetamas ja igavushetkedel niisama karglemas nagu mõnes multifilmis, ei saa ma ju kindel olla, mida film üritab esitada faktina ja mida fantaasiana. Jah, vahepeal antakse mõista, missugused on teatud liikide käitumine ja harjumused, aga kulunud, selgelt mudilaste tähelepanu hoidmiseks loodud lugu ning lapsik lobisemine, mis seda edasi aitab viia, jätab "Walking with Dinosaurs'ist" pigem mõne odava arvutianimatsiooni kui asise dokumentaalfilmi mulje (aga nagu ma aru saan, pidigi see eesmärk olema).

Kuna ma siiralt lootsin, et film mulle nende loomade kohta midagi õpetab, tekib küsimus: kas ma peaksin tõesti uskuma dinosauruste väidetavaid rändamiskombeid, kui nad kasutavad sõnu nagu "ninja"? Pealegi ei suuda film isegi jätta muljet, et kujutatavad saurused päriselt räägivad, sest juba esimestest minutitest on selge, et dialoogi lugesid sisse igavlevad palgatöötajad. Sauruste mokad ei liigugi õieti. Jääb mulje, nagu — nii perversne kui see ka poleks — poleks filmi tegemisel arvesse võetudki, et reptiilidel kõnevõime saab olema. Vahest oligi see viimase hetke otsus?

Sisututvustus ütleb: "See and feel what it was like when dinosaurs ruled the Earth, in a story where an underdog dino triumphs to become a hero for the ages." Kuule, ei... ma tõesti ei usu, et saurused kutsusid üksteist ninjadeks, aga võib-olla olen ma lihtsalt vales elanud. "Walking with Dinosaurs 3D'st" on naiivne ja ülbe arvata, et lastel on filmi jälgimiseks vaja näha tegelasi verbaalselt suhtlemas. Kindla peale võiks filmist Blu-ray peal välja tulla spetsiaalne karaoke-versioon, kus tekst jookseb subtiitriridadena filmi all — vot sellel oleks joomapidudel palju lööki! Võta ohtralt napsu, sõbrad kampa ja üheskoos lugege "Walking with Dinosaurs" koos sisse! Lisaks saad ka teada, et türannosaurus on lihasööja. Milline võimas fakt! Aitäh, olen valgustatud!

"The film should have been called Walking Very Slowly With Dinosaurs. And as well as being shown in 2D and 3D, the posters should have included that the film can also be seen in Zero D, which is the format you experience the film in when you fall asleep." - Jim Schembri, 3AW

Täiendused:
  • Uus Movie-Censorshipis avaldatud artikkel teadvustab, et USA's välja tulnud Blu-ray sisaldab filmist kahte versiooni, millest ühes saurustel kõnevõimet ei olegi. Ühtlasi on antud mõista, et otsus nad rääkima panna tehti tõepoolest väga hilises faasis, kui film juba valmis oli.

"Ma kuulsin, et Shrek elab siinkandis..."

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar