Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 12. aprill 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #2: 'Thunder Road'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Thunder Road
Album: Born to Run (1975)


Pärast järjepidevat postituste tegemist olen viimaks jõudnud Springsteeni arvatavasti tuntuima lauluni; meistriteoseni, millest "kõik algas". Kui keegi nimetaks 'Thunder Road'i' muusiku tähelepanuväärseimaks lauluks (ja nõnda arvavad paljud), ei protesteeriks ma sugugi, lihtsalt ma ise pean üht pikemat-vägevamat esikohta rohkem väärivaks.

'Thunder Road'ist' rääkides tasub arvatavasti küsida, mida Thunder Road endast õigupoolest kujutab. Sellist nime kannab ka, tõsi küll, 1958. aasta film Robert Mitchumiga peaosas, kuid kõnealuses laulus on sellest saanud midagi eriliselt tähendusrikast: ilus igavikuline paik, kuhu pääseda unistab ja tahab iga New Jersey tänavail hingitsev noor kannataja. 'Thunder Road'i' keskmes on üks sellistest: kindlameelne noormees, kellel käeulatuses nii auto, kitarr kui tüdruk, lihtsalt viimase kaasa saamiseks on vaja pisut moosimist. 'Thunder Road' kujutab saatuslikku momenti, kus inimene on juba teinud otsuse elus kannapööre teha ja enese päästmiseks võõrasse, aga paljulubavasse kohta põrutada... teda peatab ainult vajadus kaaslase järele, isegi kui "ta ei pruugi iludus olla". Noormees isegi tunnistab, et ta pole kellegi kangelane, aga ometi on tal neli ratast ning unistus, ja mis muu on ühes Springsteeni laulus olulisem kui unistus? 'Thunder Road' on lugu, mis haarab kaasa juba esimeste kaunite ridadega ("The screen door slams / Mary's dress waves / Like a vision she dances across the porch / As the radio plays...") ega lase enam lahti; selle järk-järgult kasvav tempo on riskantne nagu jutustaja valikud õnne leidmiseks. Sümboolne laul, mis on läbi aastakümnete puudutanud kõiki üksildasi ja rahulolematuid. Osavamalt kirjutatud laulusõnu leida on raske. See viie minuti pikkune meistriteos rabab nii oma intelligentse kontruktsiooni kui lüürilisusega.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar