Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 8. aprill 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #3: 'Racing in the Street'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Racing in the Street
Album: Darkness on the Edge of Town (1978)


'Racing in the Street'ist' olen ma juba kirjutanud pikema analüüsi ega tunnegi vajadust selles tehtud tähelepanekutele midagi olulist juurde lisada. Küll aga olen aja jooksul hakanud nägema laulu kulminatsiooni veidi positiivsemas valguses. Küllap ei tähistagi viimased read ("'Cause summer's here and the time is right / For goin' racin' in the street...") igaveseks mõnda määratusse musta auku vajumist, vaid hoopis mingisugusegi lootuse olemasolust. Maantee ju sätendab, suvi on käes. Kindlasti väljendub selles loos, kuidas inimene võib terve elu millegi nimel pühendunult võidelda ning viimaks arusaamisele jõuda, et see polnud õieti midagi väärtki. 'Racing in the Street'i' jutustaja ei hooli ju millestki rohkem kui oma '69 Chevy'st ja pöörastest võidusõitudest — rohkemgi kui masendusse vajunud tüdrukust, kes end öösiti magama nutab — aga tegeliku õndsuseni jõuab ta hoopis vastupidisel moel: "For all the shut down strangers and hot rod angels / Rumbling through this promised land / Tonight my baby and me we're gonna ride to the sea / And wash these sins off our hands". Narratiivi poolest on see üks Springsteeni ambitsioonikamaid, eksistentsialistlikumaid laule, ja samas ka nukramaid. Raske on leida depressiivsemaid lauluridasid kui "She stares off alone into the night / With the eyes of one who hates for just being born". Juhin tähelepanu, et laulust on kaks muusikaliselt väga erinevat versiooni, mis kumbki omal moel rusuv.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar