Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 8. aprill 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #4: 'Born to Run'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Born to Run
Album: Born to Run (1975)


Peter Ames Carlin'i biograafia "Bruce" kirjeldab 'Born to Run'i' saamislugu nii:

Notebook folded open, guitar in hand, he strummed idly, his line cast into the depths of consciousness, waiting for an idea to present itself. A chord progression, a snatch of melody, some kind of visual image, whatever. Then three words fell onto his tongue: born to run. The title of a half-remembered b-movie? Airbrushed words blazing across the flank of a '64 Chevy he spied on the Ocean-Kingsley circuit in Asbury? Bruce had no idea. It didn’t really matter anyway. "I liked it because it suggested a cinematic drama I thought would work with the music I was hearing in my head," he wrote in the late nineties. He came up with chords, the verse reminiscent of the Beach Boys’ Brian Wilson–composed love/lust/car drama "Don’t Worry Baby," and tried to imagine where the song would go from there.

'Born to Run' on tempokas ja eluline laul vabadusejanust, armastusest ja põgenemisest, jutustatuna New Jersey tänavatel ringi kihutava ning tüdruku parimate huvide eest võitleva nooruki silmade läbi. Laulu romantilisus tuleneb isiklikust mässumeelsusest; soovist kõige kiuste surmalõksust minema paremasse paika pääseda, isegi kui ettevõtmine on ohtlik ja ähvardav. Laulu sisaldab olukirjeldusi, mis annavad ilmekalt aimu Jersey kõledusest ("The amusement park rises bold and stark / Kids are huddled on the beach in a mist") ning kujundeid, mis omakorda noorte-autode lahutamatusest ("Just wrap your legs around these velvet rims / And strap your hands across my engines"). 'Born to Run' on puhas kiirus, kirglik ning keevaline. E Street Band toob sellesse pööraselt energiat, tõmmates hinge vaid hetkeks, kui laul korraks hoo maha võtab ning ootamatult seisma jääb, et siis jälle kõrgeim käik sisse lüüa. Urbanistlik luule, armastuslugu ja rock & roll ühes.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar