Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 5. aprill 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #5: 'The River'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: The River
Album: The River (1980)


Ma ei mõtle seda halvaga, kuid käesolev projekt on mind mõistma pannud, miks nõnda paljud Springsteenile ette heidavad, et muusik on põhimõtteliselt terve karjääri jooksul elatunud ühe ja sama laulu pidevast uuestikirjutamisest, sest minagi tunnen, et korrutan väljavalituks osutunud laule kommenteerides postitusest postitusse samu mõtteid. Paraku ei ole samanimeliselt albumilt pärinev 'The River' erandiks.

Küll aga saab esile tõsta, et Springsteen omistab laulus sügavama tähenduse millelegi, millele on alati pigem mänglevalt vihjata eelistanud: seksile. Mitte sugugi üllatavalt on ka antud pala keskmes igavesti nukumajas elamisest unistavad poiss ja tüdruk, kelle elud jooksevad ühtäkki rappa, kui viimane jääb ootamatult rasedaks. See omakorda sunnib noormehe käima isa jälgedes ja leidma lihttöö, et nii vastset kaasat kui peatset last toita. Niinimetatud "jõest", mis üsna selgelt sümboliseerib seksuaalvahekorda, saab palav, niiske ja turvaline pelgupaik, mis pakub neile kui unelmate purunemisest lootuse kaotanud noortele veidigi lohutust, samas kui mälestused muretust teismeeast toovad järjepidevalt piinu: "But I remember us riding in my brother's car / Her body tan and wet down at the reservoir / At night on them banks I'd lie awake / And pull her close just to feel each breath she'd take / Now those memories come back to haunt me / they haunt me like a curse / Is a dream a lie if it don't come true / Or is it something worse?" Südantlõhestav, intiimne lugu, milles kirjeldatu ühtib seejuures muusiku õega juhtunuga. Laulu võimendab ulguv suupillimeloodia, mille kuulmine Springsteeni kontserdil on keskmise fänni jaoks õhtu nael.

3 kommentaari:

 1. :D Oeh, ma peaks tõesti nende postituste lugemise lõpetama. Senini oli mu interpretatatsioon vastavast laulust tunduvalt lähedasem Virginia Woolfi lõpule kui selle tegelikule ideele:

  "We'd go down to the river
  And into the river we'd DIE
  Oh down to the river we'd DIE"

  Ära märkimist väärib ehk ka tõsiasi, et tegu on (oli? :s) mu lemmikuga Springsteeni repertuaarist. ÕUTNE!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Jõgi ikka on see hea soe koht, nagu sulle McDonald's, kust võeti ka laps ja mis, kahju küll, peab kord ka kuivaks saama. :)

   Kustuta
  2. Ja ära ennast mingi tegeliku idee mõttega küll piina, luba fantaasial lennata!

   Kustuta