Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 3. aprill 2014

25 parimat Bruce Springsteeni laulu, #7: 'Darkness on the Edge of Town'

Otsustasin ette võtta ühe suurema projekti, mis kõigi eelduste kohaselt jõuab lõpule aprillis. Valiku tegemisel lähtusin just stuudioalbumitest, nii et suurepärased laulud nagu 'The Promise' või 'This Hard Land' peavad nii-öelda oma korda ootama jääma! Ja nagu ikka, ei oma järjekord väga tähtsust.

Laul: Darkness on the Edge of Town
Album: Darkness on the Edge of Town (1978)Depressiivsele "Darkness on the Edge of Town'ile" paneb punkti käesolev nimilaul, mida tegelikult asjakohaseim vaadelda kui epiloogi samalt LP'lt pärinevale ja selles edetabelis hulga auväärsema positsiooni teenivale 'Racing on the Street'ile' — laulule kaitsetust street racerist, kes ühes hingitseva silmarõõmuga elu hammasrataste vahele jääb. Sest Springsteen keeldus jätmast albumil ruumi positiivsetele emotsioonidele, ei ole käesolev pala sugugi lootustandvam: läbipõlenud jutustaja on nähtavasti jäänud mitte ainult armastatu ja rahata, vaid lausa koduta ("You can tell her that I'm easily found / Tell her there's a spot out 'neath Abram's Bridge...") ning uilgab nüüd elu fataalsusest murtuna pilkases pimeduses; ometi väljendab laul teatavat leplikkust (või õigemini ükskõiksust) ja põletavat vajadust ennast, maksku mis maksab, kehtestada. "Darkness on the Edge'i" kasuks räägib tõsiasi, et igast lootusetust situatsioonist ja kaasnevatest tunnetest johtub mingisugune äkiline viha, soov vastu võidelda. Just antud laulus tuleb see esile tänu Springsteeni nüansirohkele, refrääni eriliselt ilmekaks muutvale vokaalile. Eksistentsialistlik ja kõle laul patustamisest, kannatustest, saatusest ja kõigest ilma jäämisest. Perfektne viimane röögatus albumil, mille maailm on andestamatult sünge.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar