Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 12. aprill 2014

"Dom Hemingway" (2013) / "Altered" (2006) / "Birth of the Living Dead" (2013)

"DOM HEMINGWAY" (2013)

Tõhusalt teravmeelne Briti krimikomöödia, kus nägusamaid näitlejaid Jude Law mängib käitumislaadilt natuke Charles Bronsonit meenutavat (pean silmas vangi, mitte varalahkunud märulistaari) lärmilembest pätti. Peaosatäitja on mulle meeldinud "Alfie" nägemisest saati, seega pakkus naudingut näha teda vähe teistsugusemas sorti rollis — juba esimese kümne minuti jooksul peab Domingo oma varustuse kohta monoloogi, demonstreerib õllekõhtu (Law võttis rolli jaoks ligi 14 kilo juurde) ja mitte kõigest ei klohmi ühel vaesekesel hambad kurku, vaid suisa hammustab teda. Et tegemist Inglise kelmifilmiga, on lisaks toorele vägivallale "Dom Hemingway's" ka küllaga musta huumorit ning suuresti pungist koosnev heliriba. Ja sisutusest hoolimata isegi on, mida vaadata, sest näiteks valgustusele-kostüümidele on pööratud palju tähelepanu, samuti on üle keskmise kompleksne Dom'i tegelane (ehkki piinatud psühhe on üksjagu nähtud — võtkem kas või hiljutine "Filth")... nii et suhtu mu juttu kui kergesse soovitusse. Lihtsalt labasustele üles ehitatud dialoog, olgugi et see päris andekas on ("It's interesting, the French countryside..." — "Looks like a barmaid's snatch after a Cup Final weekend."), võib siva ära tüütada.

"ALTERED" (2006)

Minimalistlik, jäägitult tumedates toonides ulmeõudusfilm lapsepõlvesõpradest, kellel õnnestub pärast aastatepikkust jahipidamist nabida kinni üks metsas kooserdav humanoidne tulnukas, saamaks viimase arvel kättemaks kalli semu eest, kes isendi lähisugulaste käe läbi kord surema pidi. Ometi muutub ettevõtmine košmaarseks, kui ilmneb, et kinnipüütud elukal, keda muuseas maha koksata ei saagi, on mõned trikid varrukas. "Altered" on nii ühesehituse kui sisu poolest unikaalne linateos. Annab mõistele alien abduction uue tähenduse! Enamgi veel, film leiab päris hea tasakaalu rõveda ja psühholoogilise vahel, samuti ei muutu see häirivalt ebaloogiliseks või rumalaks, ehkki informatsiooni tegelaste individuaalsete eesmärkide ja ühise mineviku kohta pakutakse palju. Pealegi kipub pahatihti odavalt või punnitatult mõjuma dialoog, kus ohtralt teavet; antud filmi see probleem ei kimbuta. Mõnedes kohtades hakkab kõigele vaatamata tulnukast isegi kahju, pigem muidugi seepärast, et ta piinajad, ühtaegu vihased ja hirmunud, on lihtsalt nii arust ära.

"BIRTH OF THE LIVING DEAD" (2013)

Kuna muudkui nürimaks muutuv teleseriaal "The Walking Dead" on pööraselt populaarne ja õudusfilmide suhtes ükskõiksedki elavate surnute vastu huvi tundma pannud, pole imestada, et zombiteemalisi dokfilmegi tehakse rohkem. Värskelt on valminud ka nt "Doc of the Dead", mida ma kahjuks kommenteerida ei oska. Neile, kes alles nüüd rongi pääle jõudnud, pakub "Birth of the Living Dead" mugavat võimalust kuulda ning näha, kuidas valmis kõige klassikalisem zombifilm: novaator George A. Romero 1968. aasta "Night of the Living Dead". Kes aus on ja piraatlust ei harrasta, saab viimasele isegi pilgu peale heita, sest omal ajal unustati autoriõiguste seadmiseks vajalikud toimingud ja seega on alati olnud tegu avaliku omandiga. Suundu heaga näiteks YouTube'i ja kae klassikut oma silmaga. Mis puutub dokfilmi, siis šeff on seegi. Sõna saab lisaks erinevatele asjapulkadele ka maestro ise, kes teadupärast teinud ajaloo märkimisväärsemad zombifilmid; kahju, et viimased kaugeltki kvaliteetsed pole. Kui "Diary of the Dead" Romerole tüüpilise nutika satiiri pärast veel kannatab kriitikat, siis "Survival of the Dead" on küll totaalne sõnnik.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar