Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 11. aprill 2014

"Noah" (2014)

Darren Aronofsky kauaoodatud "Noah" tekitas minus täpselt samu tundeid, mis paari aasta tagune "Cloud Atlas": film on teatud mõttes päris radikaalne, silmnähtavalt ambitsioonikas ja kontseptuaalselt põnev, aga ometi jääb seda mäletama kui tõsiseltvõetamatut tsirkust, ja see ei tähenda, et mul oleks temaatika suhtes isiklikud eelarvamused. Mul on aimdus, et filmi tobeduses on süüdi staarid, kes valitud ilukõnest pakatavat dialoogi ette lugema, sest tundsin korduvalt, et usuksin tegelastesse ja nende tähendusrikastesse läbielamistesse rohkem, kui näitlejad oleksid üdini võõrad ja räägiksid näiteks keeles, mida ma ei tunne või mis üldsegi väljamõeldud on.

Miks ka mitte? See süvendaks oluliselt "Noah'" ainsat tugevat külge — müstilisust, millega film niiehknaa priiskab. Olles aastaid kurvameelselt jälginud Russell Crowe'i õllekõhu paisumist, on mul hea meel, et "Gladiatori" staar on taas heas vormis ning jõulise, sihikindla Noa rollis adekvaatne. Teiste osatäitjatega on vähe kurvemad lood: näiteks paneb pead vangutama (või lausa naerda tahtma) Anthony Hopkins, kes kehastab Noa vanaisat, koopas elutsevat ja maagilist teed serveerivat ätti. Jääb mulje, nagu Aronofsky valinuks rolli täitma esimese mõttesse tulnud näitleja, kes vähemalt 70, ülemaailmselt tuntud on ja meeletult elutarga mulje jätab. Kurjade kavatsustega Tuubal-Kaini mängiv Ray Winstone paneb jälle imestama, kas söör Ben Kingsley ei leidnud graafikus aega.

Ma tõepoolest ei mäleta, millal viimati tundsin üht tõsist filmi vaadates nii meeletut kihku naerda; käesolevat tekstigi kirjutades ja supikausiga tõtt vahtides muhelen siin omaette. Kurb on ka, et mida tõsisemaks "Noah" läheb, seda enam süveneb selle ebataotluslik koomilisus. Kahju, sest Noas leiab ühel hetkel aset paljulubav muutus, mis paljastab ootamatult tema varjatud tumeda külje, kuid kõnealune muutus on nii ootamatu, et seegi mõjub naeruväärselt, isegi kui sel on justkui palju öelda headuse-kurjuse ebamäärasuse ning inimeste mõjutatavuse kohta. Muude tegelaste hingeelu on samas püütud nii keerukaks kirjutada, et nad jätavad lõpuks lihtsalt neurootilise mulje. Pole ime, et stuudios see autorifilm nõutust tekitas, kui Aronofsky teise lõpuks valmis sai. Vaatamata paljudele püüdlustele selle mahtu piirata jõuab filmisõpradeni (kahjuks või õnneks) "Noah'" terviklik versioon. Kogu selle manitsemise järel ei saa aga jätta märkimata, et "Noah'" ebamaine olustik on elevusttekitav. Linateose tegevus leiab aset ajal ning paigas, mida täpselt määratleda on võimatu. Mugavaim oleks öelda: kusagil fantaasia-reaalsuse piirimail, iidsel ajal. Filmi rusuvalt apokalüptiline õhustik ning mitmed üllatavalt hirmutavad kaadrid (näiteks verest läbiimbunud maapinnast või abitut karjalooma tapvatest barbaritest) on efektsed, äratades vaheldumisi imestust ja õudu. Tahaksin vaid, et lugu ühes laadiga, kuidas seda jutustatakse, tekitaks imestust ja mitte õudu. Ah, ma ei tea... vahi kas või mõnda aega seda postrit, mis ülalpool on... näis, kui kaua suudad tõsist nägu hoida. Kõige tipuks on meie Looja lubanud stuudiol filmi 3D'sse konvertida, aga vahelduseks see ei ajanudki mul harja punaseks...

P.S. Lubage naerda Washington Postis ilmunud arvustuse üle, mis väidab: "I recently viewed the film and can confidently report the following: If you liked "Braveheart," "Gladiator," "Star Wars," "The Lord of the Rings," "Indiana Jones" or "Titanic," you will like "Noah." If you liked two or more of the above, you will love "Noah."" Samahästi võiks öelda: "Kui sulle meeldivad filmid, saab sulle ka "Noah" meeldima." Või: "Kui sulle meeldivad laste naer, laupäeviti kaua magada, kuum kohv ja suvi, saab sulle ka "Noah" meeldima." Halloo!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar