Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 20. mai 2014

"Rosemary's Baby" (2014) / "The Indian Runner" (1991) / "Evilspeak" (1981)

"Rosemary's Baby" (2014)

Kuna teadupärast on režissöör Roman Polanski Ira Levini õudusromaani põhjal juba vändanud laitmatu filmi, mis paljudele siiani naha alla poeb, ei olnud uue ekraniseeringu järele vähimatki vajadust. Ometi otsustati produtseerida käesolev kahvatu miniseriaal, kus Rosemary rolli mängib Mia Farrow'st tunduvalt üksluisem ja rolli lihtsalt mittesobiv, aga vähemalt püüdlik Zoe Saldana. Sedapuhku on tegevus toodud tänapäeva Pariisi, mis loo seisukohalt erilist tähtsust ei omagi, aga vähemalt on ehitiste tagasihoidlikult hubased interjöörid ja vanamoodne arhitektuur pidevalt esiplaanil, aidates minisarjal jätta sellise rafineeritud, kutsuvalt elegantse mulje. Süžeelise külje pealt ei ole kõik sugugi roosiline. Uue "Rosemary's Baby" kestuseks on kolm tundi, aga ometi on sündmustik napp ja vaimuvaene. Veel enam, puudust hakkab tundma paranoiast johtuvast psühholoogilisest terrorist, mis teeb jäägitult efektiivseks Polanski klassikalise filmi. Rosemary rasedust peaks pidevalt tajuma, aga korduvalt peab endale hoopis meenutama, et ta üldse last ootab. Saldana kohta pole samas midagi halba öelda  — taas olen saanud kinnitust, et tegemist on hulga võimekama näitlejatariga kui üldsus tahab uskuda (eks enamik seosta teda "Avatar'iga", mis ei andnud talle erilist võimalust särada, sest oli siniseks töödeldud ja ei teinud suurt enamat kui näitas Jake'ile, kuidas lohele ronida või maagiliste taimede otsas aeleda).

"The Indian Runner" (1991)

Eluline draama võmmiametit pidavast abielumehest, kes hädas kärakalembese, pidevalt agressiivsusele kalduva vennaraasuga. Filmi kirjutanud ja lavastanud Sean Penn, kes kasutas ainestikuna Bruce Springsteeni laulu 'Highway Patrolman' (albumilt "Nebraska"), nii et üldine süžee ei olnud mulle võõras. Usun, et etemalt polekski võimalik seda nukrat laulu ekraniseerida. Tegelased on põhjalikult lahti kirjutatud (ja seega huvitavad), osatäitjad adekvaatsed ning lugu ise dramaatiliselt tõhus. Joe ja Franky on natuuri poolest nii kontrastsed, et nende vahel on pinge ka siis, kui nad ei tülitse või kakle, nii et terve filmi vältel on näriv tunne, et rõõmsalt see lugu kulmineeruda ei saa... ja nii see muidugi on. Tunnen koguni kurbust, et Penni tolleaegne plaan ainult lavastamisele pühenduda ei vedanud välja, sest mees on filmitegijana tõesti kibe käsi. Sellised vendluseteemalised lood peaksid teoorias olema mind ära tüütanud (alles "Blood Ties'i" vaadates neelasin peavalutablette ja kirusin kõikvõimalikke veresidemetest luuletavaid krimidraamasid), aga "The Indian Runner" läks oma traagilisuses-raskemeelsuses tõesti korda. Kuna armastan nii Springsteeni kui igasuguseid ajatuid USA draamasid, millel rahustav väikelinnamiljöö ette näidata, pole mu arvamus sedapuhku kõige objektiivsem, aga mis seal ikka...

"Evilspeak" (1981)

Madalaeelarveline õudusfilm sõjakoolis käivast abitust nohkarist, kel õnnestub kompuutri ja musta maagia abiga saada ühendust vanakuradi endaga, avastades sel moel soodsa võimaluse maksta kätte nolkidele, kes ei lõpeta tema kiusamist. "Carrie" mõjutused on ilmselged, aga veelgi räigema lõpplahenduse ja ohtlikuma temaatika pärast otsustasid tsensorid seda kohemaid rünnata, mistõttu polnud film lõikamata kujul kaua kättesaadav. Saatanaga kontakteerumist võimaldava arvuti kasutajaliides näeb naeruväärselt aegunud välja, ent sellevõrra vähem esineb filmis pentagrammide, loomavere ja muu sellisega toimetamist (mis vast filmi üksluisemaks teeks). Tehnoloogia mängu toomine lisab veidi mitmekülgsust... ja mõnes mõttes on "The Matrix'it" meelde tuletavad stseenid, kus arvutiekraan kuvab järsku saatanlikke õpetusi ja sõnumeid, isegi filmis kõige kõhedamad. Vana b-kategooria õuduka kohta ei ole okultismiteemaline "Evilspeak" midagi hämmastavalt ägedat, aga keskmisest intelligentsem ja õnnistatud päris korralike eriefektidega.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar