Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 22. mai 2014

"The Incredible Melting Man" (1977) / "Death Wish 2" (1982) / "Death Wish 3" (1985)

"The Incredible Melting Man" (1977)

Alles mõned aastad tagasi "The Wolfman'i" eest 7. Oscari võitnud Rick Bakeri silmapaistvad eriefektid on ainus loogiline põhjus sellele mikroskoopilise rahasumma eest tehtud jaburale b-filmile pilk peale visata — löga ja muu mõnusaga pole siin igatahes koonerdatud. Grimm näeb praegugi tõepoolest elutruu välja, andes taas kinnitust praktiliste lahenduste väärtusest. Käesolev teos pole muidugi teab mis loominguline ega vaimselt stimuleeriv (see räägib ikkagi Saturni ekspeditsiooni käigus kiiritada saanud ja selle tagajärjel järk-järgult "sulavast" astronaudist, kes filmi alguses metsa putkab ja seal hirmu külvama hakkab), aga see polegi selgelt põhieesmärk. "The Incredible Melting Man" kuulub tõtt-öelda filmide hulka, mille plaanitud kuju valmimise käigus oluliselt muutus (idee oli teha tõsimeelsete monstrumifilmide arvel nalja viskav komöödia, kuni produtsendid otsustasid käigupealt, et neile oleks tulusam, kui ka see oleks... tõsimeelne monstrumifilm) ja miski ütleb mulle, et kui režissöör saanuks algsele visioonile truuks jääda, peetaks sellest praegu rohkem lugu. Ainuüksi pealkiri on paroodiahõnguline. Samas IMDb keskmine hinne on ikkagi veidralt madal... Tore, et tänapäeval leidub üksikuid tegijaid, kelle südameasi on just salamisi selliseid kiiksuga žanrifilme jäljendada ja neile nõnda austust avaldada.

"Death Wish II" (1982)

Kõige kultuslikuma kättemaksufilmide seeria teise osa alguses on nii palju häirivat seksuaalset vägivalda, et film mõjub lihtsalt eemaletõukavalt, juhatades mõtted 1978. aasta "I Spit on Your Grave'ile" — õudusdraamale, mille vägistamisstseenid on küll tunduvalt tõsisema alatooniga ("Death Wish II's" on need pigem morbiidne klounaad), aga samamoodi odavad ja labased. Mõlemal juhul on süüdimatu äärmuslikkuse tagamõte näidata vandaale nii halvas valguses, et pahategudele järgnev verine arveteklaarimine oleks võimalikult rahuldustpakkuv, aga äkki oleks saanud kergemalt. Mäletan justkui, et esimeses "Death Wish", kus kah vägistamine toimus, päris nii inetuks ei kiskunud, aga see polnud ka niivõrd kättemaksufilm. Charles Bronsonit pole ma kunagi väga karismaatiliseks pidanud, nii et kangelase mõõtu ta välja ei anna, kuid eks film toonita korduvalt, et ega ta suurem asi kangelane polegi. "Death Wish II" on lihtsalt südametu exploitation-rämps. Seekord ma isegi mõistan Roger Ebertit, kes erakorraliselt andis sellele 0 tähte (nagu tal oli kombeks teha ainult filmide puhul, mis moraalselt täiesti laostunud ja seetõttu mingisugust hinnet ei väärigi).

"Death Wish 3" (1985)

Süütum ja kergemeelsem kui eelmised kaks osa, aga sama vaimuvaene. Mul on aimdus, et "Death Wish 3" pidi jääma seeria viimaseks osaks, sest film kulmineerub kaootilise (ja silmnähtavalt kuluka) tänavalahinguga, kus Bronsoni Kersey suuremate ja väiksemate kahurite ning rõhutud linnaelanike kaasabiga huligaane maha niidab. Misogüüniat on siingi palju, kuid sedapuhku on kuuli norivate kaakide elutempo liiga kiireks läinud, et jõuda kellegi arvelt noksi niiskeks saada. Mis ei tähenda, et filmi keskkond oleks vähem korrumpeerunud ja trööstitu kui eelmistes jagudes — lihtsalt Kersey pole enam niivõrd pere kaotanud arhitekt, kuivõrd John Rambo sarnane möllumees, nii et pättide jalgealune on sellevõrra tulisem. Charles Bronson oli filmi tegemise ajaks juba kuuekümnendates ja seega eriti väsinud olemisega. See nähtavasti "The Wild Bunch'ist" inspireeritud pooletunnine möll filmi lõpus on vist "Death Wish'i" seeria kõrghetk, nii et selles valguses võiks kolmandat isegi kõige tugevamaks nimetada. Kuna labasustega pole nii liiale mindud, pole see ka nii neetult solvav. Ülejäänud järgesid vaadata ei suvatse. Isiklikult eelistan antud seeriale hulga tõsiseltvõetavamat "Death Sentence'it".

2 kommentaari:

  1. Kas sa oma isa raamatutest ka mõne raamatuarvustuse teed? Jään huviga ootama

    VastaKustuta
  2. Mu isa juhib töövahendusfirmat, nii et oled millegagi eksinud!
    Kui pead silmas tema venda, siis noh... eks näis, mida tulevik toob...

    VastaKustuta