Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 29. juuli 2014

"Harry Dean Stanton: Partly Fiction" (2012) / "The Big Chill" (1983) / "Graveyard Shift" (1990)

"HARRY DEAN STANTON: PARTLY FICTION" (2012)

Ligitõmbavalt kunstiline dokfilm legendaarsest karakternäitlejast Harry Dean Stantonist, kelle karjäär on nüüdseks kestnud juba üle poole sajandi. Sadades suuremates ja väiksemates filmides üles astunud Stanton, tagasihoidlikult cool ja erudeeritud, on ilmselt suutnud võita iga filmihuvilise südame; isegi Debbie Harry lõbus singel 'I Want That Man', millest filmis ka juttu tuleb, algab järgmiste sõnadega: "I want to dance with Harry Dean, drive through Texas in a black limousine...". Käesoleva doki peen stilistika on kahtlemata mõnus, kindlasti on sel filmina rohkem pakkuda kui mõnel telekast näitamiseks mõeldud kiirülevaatel. Omamoodi meditatiivne rännak teine, nagu Stantoni enda üksildasevõitu elu. Üks baarmen ütleb Stantoniga õues suitsu tehes talle tabavalt: "You don't talk too much, but when you say something, you say a lot. You're simple and easy." Antud film igatahes annab tema melanhoolsest, üdini müstilisest loomusest kenasti aimu. Harry Dean on see vanaisa, keda sa alati tahtnud oled... ja ta muu hulgas ka laulab suurepäraselt! Ühtlasi, muide, laulab filmis Kris Kristofferson seda laulu, mida Betsy "Taxi Driver'is" parafraseeris.

"THE BIG CHILL" (1983)

(*kordus) Minu meelest nii vormilt kui sisult keskpärane film, mille teevad maru vaadatavaks just vastupandamatu muusika ja suurepärased osatäitjad, kellest osad ei olnud tollal veel õieti staaridki. Mäletan tänini rõõmu, mida pakkus mulle "The Big Chill" esimesel vaatamisel, kuna selles kõlavad needsamad vanad hitid, mis tekitasid minus algselt armastuse kuue- ja seitsmekümnendate muusika vastu. Populaarset soundtracki kuulan ma praegugi sageli. "The Big Chill" on selline veidi lihtsakoeline ja sisutühi, aga tänu heale muusikale meeleolukas ja ahvatlevalt nostalgiline "dramöödia" sellest, mida tähendab avastada, et noorus on selja taga, et elu ei kesta igavesti ja lähisuhted võivad olla arvatust hapramad. Sedasorti film, mida aeg nii halastamatu muudab justkui aina mõnusamaks... või ehk oleks tabavam öelda, et alles teatud vanusest hakkab täheldama, kui tähelepaneliku ja kõneka teosega õigupoolest tegemist on. Nüüd on film ka Blu-ray'l saadaval, nii et tagumine aeg ühe päris muheda seltskonnaga tuttavaks saada.

"GRAVEYARD SHIFT" (1990)

"Graveyard Shift" on Stephen Kingi samanimelisel novellil põhinev konarlik b-film, kus mädanevasse rottidest kubisevasse tekstiilivabrikusse puhastustööd tegema saadetud meeskond puutub kokku halvas tujus oleva massiivse monstrumiga. Viimase loominguline disain, mis põhimõtteliselt enne filmi lõppu saladuseks jääb, on filmi üheks kindlaks tugevuseks, aga näiteks on siin ka alati andekas Brad Dourif ekstsentrilise kahjuritõrjujana (olgugi et tema tegelane ei teeni erilist eesmärki), lahedas koguses verd ning päris toimiv atmosfäär, nii et what's not to like? Kui mitte tekitada endale pettekujutelma, et tegemist on mõne unustatud meistriteosega ja võtta arvesse tollal valminud juustuste monster movie'de üldist taset, ei jäta film skemaatilisusest hoolimata sugugi halba maitset suhu, ehkki tegevust võiks rohkem olla — no selge on, et filmi aluseks sisutühi jutuke, mida ei mõistetud siis täielikult põnevaks täispikaks filmiks vormida. Soovi korral võib filmi vaadelda ka kui väga pentsikut pooleteisetunnist Pepsi reklaami, aga ma ei hakka reetma, mis põhjusel. Peaks märkima, et rotid on päris põnevad olevused küll; alles hiljuti levis internetis veel uudis, mille kohaselt tunnevad nad teadlaste sõnul kahetsust. Äkki millalgi tuleb veel teadaanne, et "Graveyard Shift" on nende jaoks solvav?

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar