Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 26. juuli 2014

"Khumba" (2013)

Oleks väär öelda, et Lõuna-Aafrika arvutianimatsioon "Khumba" ei võta üldse märku Hollywoodis toodetud arvutianimatsioonidest, aga ometi suudab see edukalt vältida ka paljusid neile omaseid klišeesid. Pikkamööda on mind näiteks häirima hakanud, et nii paljud filmid selles žanris tunnevad karjuvat vajadust teha punnitatud, sageli arutuid vihjeid popkultuurile. Samuti puudub nüüdisaegsetel arvutianimatsioonidel sageli keskendumisvõime (hiljutine "Rio 2" on ideaalne näide) — tegevust ja karaktereid on liiga palju ja selletõttu ka narratiiv kohmakas. Kes vähegi tutvunud Pixari, DreamWorksi jt suuremate stuudiote toodetud filmidega, leiab "Khumba" loost nii mõndagi äratuntavat (juba sebra Khumba kodukohta tutvustav sissejuhatav stseen on karjuvalt ebaoriginaalne) kuid samas on selles nii mõndagi stiilipuhast, mis on tervitatav, kui pidada silmas, et film jutustab loo sebrast, kelle keha ainult poolenisti vöödiline on.

Vahelduseks on tore näha lastefilmi, mille tegelased, olgugi et nad ei jäta endast alati kõige intelligentsemat muljet, ei käitu nagu äsja Green Day muusika ja siidri avastanud teismelised. Et film on valminud Lõuna-Aafrikas, ammutab see julgelt inspiratsiooni kohalikust kultuuripärandist — näiteks ebausk ja tähtkujud mängivad "Khumba's" olulist rolli. Sarnaseid sisulisi nüansse leiab ka Paul Simoni imepäraselt LP'lt "Graceland", mille muusik salvestades samas piirkonnas ja mis on alati üks mu suuri lemmikuid olnud, nii et rõõmu pakkus neid teemasid ka "Khumba's" kohata. Ei saa öelda, et "Khumbas" on tegelasi vähe, kuid ometi taipab film keskenduda ainiti nimitegelasele, kellega on keskmisel vaatajal arvatavasti kerge samastuda. Paljud kriitikud on võrrelnud filmi "The Lion King'i" ja "Madagascariga"; minule meenutas teine hoopis "Bambi't", sest kumbki on minimalistlik lugu ühe erilise, aga teistest võõrandunud looma teekonnast ettearvamatus paigas, milles peituvad ohud nõuavad kõvasti nii trotsi kui vaprust. Viimasena: mis puudutab animatsiooni taset, siis taustadega on kindlasti laisalt ümber käidud, aga filmi päritolu ja pigem madalat eelarvet arvestades ei maksa ilmselt ülemäära kriitiline olla. Kokkuvõtlikult on "Khumba" eiramatute puudujääkidega ja mitte kuigi innovaatilinegi (ehk halva kujutlusvõimega), aga samas ka meeldivalt ühtlane ning õpetlik lugu väiksematele, mis toodetud selgelt väga maagilises paigas.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar