Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 19. juuli 2014

Springsteeni 'Living Proof' - ilusaim laul isaks saamisest?

Mulle ei meenu esimese hooga just palju isiklikult sügava mulje jätnud laule, mille teemaks on laps(ed) või lapsevanemaks saamine — ravimatu Bob Dylani fännina on mulle loomulikult alati südamelähedane olnud tema klassikaline 'Forever Young' ja vähemtuntud 'Lord Protect My Child'; samuti on mind miskipärast alati puudutanud üks kujutis Paul Simoni laulust 'Trailways Bus', kus seltskond mehhiklasi saabub bussiga Washingtoni ja üks ema toidab oma väikest beebit, jälgides Capitol Dome'i varju üle tolle näo libisemas.
 Mõne kuu eest parimaid Bruce Springsteeni laule arvustades kirjutasin kommentaari 'Long Time Comin'' kohta, kus enda kahele lapsele haiget teinud (või nad lihtsalt unarusse jätnud) mees teeb viimaks otsuse end parandada, sest on kolmandat korda isaks saamas. Sarnast teemat on muusik puudutanud ka varasemas laulus 'Living Proof' (1992), mille jutustaja, kes väsimatult otsinud mineviku pattude (milliste, seda ei täpsustata) pärast Jumalalt halastust, leiab hinges rahu, kui sünnib tema eeldatavasti esimene laps ("On a summer night in a dusky room / Come a little piece of the Lord's undying light / Crying like he swallowed the fiery moon / In his mother's arms it was all the beauty I could take / Like the missing words to some prayer that I could never make"). Teisisõnu ei kirjelda laul kõigest lapsesaamise ime kui sellist, vaid on ka vitaalne portree enda elu valesti elanud mehest, kes leiab kõnealuses sündmuses jõudu tunnistada oma jõuetust, hirmu ja tehtud vigu; selle lapse sünd on katarsis, nn. "elav tõestus" sellest ("You shot through my anger and rage / To show me my prison was just an open cage / There were no keys no guards / Just one frightened man and some old shadows for bars"). Kindlasti on see üks tähelepanuväärsemaid palasid Springsteeni kataloogis.

1 kommentaar:

  1. Seepeale meenub miskipärast kohe Morrissey isaks mittesaamisest rääkiv "The End of the Family Line".

    VastaKustuta