Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 4. august 2014

"Locke" (2013)

Mida vähem suurepärasest "Locke'ist" enne vaatama asumist teada, seda suurem on elamus, nii et minu soovitus oleks sellele pimesi võimalus anda — minu tutvusringkonnas pole keegi veel pettuma pidanud. "Locke" on vaieldamatult üks tugevamaid näited sellest, kuivõrd dramaatiline ja põnev, aga ka eluline võib olla film, mis vormilt on nii minimalistlik, et nii tegevuskohti kui osatäitjaid ongi vaid üks. Ja olgugi et filmi kirjeldamiseks on kasutatud väljendit nail-biting thriller, pole siin ainsatki terroristi, snaiprit, pommi või mõnd sarnast ähvardavat ohtu — lihtsalt üks harilik mees (keda kehastab võrratu Tom Hardy), kes teeb ühel kõige tähtsamal tööpäeval radikaalse valiku ja peab teadlikult leppima laastavate tagajärgedega, kuid vähemalt jäävad talle tasuks puhas südametunnistus ja teadmine, et ta pole teinud samu häbiväärseid eksimusi, mida teised Locke'id enne teda.

Mitu arvustajat on tähelepanelikult märkinud, et kui teoorias peaks auto hoidma turvaliselt eraldi inimese töö- ja pereelu ning võimaldama ennast mõlemast igapäevaselt isoleerida, siis antud filmis just autos need Locke'i jaoks katastrofaalselt põrkuvadki, sest mees on spontaanselt otsustanud karata iseenda keedetud suppi, riskides seeläbi kõigest ilma jäämisega. Kuna tänapäeval hoiab tehnoloogia meid kõigiga pidevas ühenduses, ei saa ta rahu isegi pika üksildase autosõidu käigus. Suurepärane stsenaarium põhjendab adekvaatselt Locke'i motiivide tagamaid ning loomust, nii et tegemist absoluutselt reljeefse karakteriga, keda õpib filmi vältel sügavalt tundma. Mehe vastu tekib ruttu sümpaatia, sest temas on niivõrd palju inimlikku. Kui seda osa ei mängiks Tom Hardy, poleks ka film ilmselt pooltki nii haarav. Näitleja, kellele tööd jätkuski vaid mõneks päevaks, ei ole lasknud ennast segada tõsiasjast, et peab olema täiesti statsionaarne. Fantastiline film.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar