Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 8. august 2014

"Teenage Mutant Ninja Turtles" (2014)

Oleks vale öelda, et teismelised ninjakilpkonnad mulle võõrad sellid on, sest mitte ainult ei jälginud ma poisipõlves usinalt joonisseriaali (mida teadupärast telekast näidati), vaid olen näinud paari filmigi, näiteks 1990. aastal ilmunut ning 2007. aasta arvutianimatsiooni. Ilmselt olen lihtsalt halva tähelepanu või mäluga, sest kogemusele vaatamata ei olnud ma nelja ninjakilpkonna kunagi väga eristada suutnud.

Niisiis oli minu jaoks esmatähtis, et uus film suudaks viimaks mõista anda, millised on iga ninjakilpkonna distinktiivsed omadused. Nagu ma juba Wikipediast lugeda olin jõudnud, pole nad natuuri poolest sugugi nii sarnased. No nii palju sain ma "Teenage Mutant Ninja Turtles'it" vaadates aru, et Raphael on agressiivne ja tõsine, Michelangelo tuisupäine tolatseja, Donatello taibukas ja Leonardo selline lakooniline ja endassesulgunud... nii et mõnes mõttes suutis film mind nende reptiilidest löömaritega ilusti kurssi viia (nagu lootsin). Samas ei saanud nad 90 minuti jooksul ka teab mis lähedaseks, sest motion capture, mille abil nad sedapuhku ekraanile toodud on, pole veel piisavalt kaugele arenenud, et neist loomulik mulje saaks jääda... ja minu meelest sobib see nelik nagunii ainult täiesti animeeritud keskkonda. Aga kilpkonnad, ehkki üsna võikad, pole kaugeltki põhiprobleem.

Ruttu saab selgeks, et "Teenage Mutant Ninja Turtles'i" näol on tegemist tootega. See ei tohiks muidugi üllatusena tulla, kui pidada silmas, et produtsendiks on Michael Bay. Omamoodi kahju hakkab mul režissöör Jonathan Liebesmanist, kes on varasemalt teinud enam-vähem korralikke žanrifilme; olen täiesti kindel, et võtetel polnud ta enamat kui Bay ja tolle produktsioonifirma Platinum Dunes'i lakei, kellele anti vähe liikumisruumi ja vabadust. Mulle jäi mulje, et režissööril oli isiklik nägemus olemaski, aga ta ei saanud seda realiseerida, sest tal oli ettekirjutus teha ajudeta suvefilm, mis paneks lapsi ninjakilpkonnade mänguasju tahtma, täiskasvanuid aga imestama, miks nad sagedamini Skype'i ei kasuta. Väkk, siin filmis on vist kõige vastikumalt läbinähtavam Skype'i reklaam, mida ma kunagi näinud olen — April O'Neili korterikaaslane ütleb ühel hetkel ilma igasuguse põhjuseta, et ta parajasti vestles kellegagi Skype'is... kümme minutit pärast seda, kui April on lõpetanud Skype'i-videokõne oma bossi või kellegagi.
Süžeega on sandid lood — pahade kujude (eriti Shredderi) motiivid ja algupära jäävad täiesti selgusetuks. Noaviskaja Shredder on filmis ilmselt seepärast, et ta on antud universumis fundamentaalne tegelane ja Platinum Dunes leidis, et kui teda filmis poleks, läheks fännid marru. Isegi sada minutit kestva filmi kohta tundub see igatpidi poolik, aga eks põhjuseks ole (mõistetavalt), et prioriteet on näidata ninjakilpkonni lollusi tegemas, oma totrate aksessuaaridega vehkimas ja pidevalt popkultuurile viitamas.

Põnevalt mõjub ainult April O'Neil'i tegelane, kes on suures osas vahend ninjakilpkonnade ratsionaliseerimiseks ja nende päritolu seletamiseks, aga uljast püstolreporterit kehastav kaunitar Megan Fox mängib osa nii tabavalt, et teda on lausa lust jälgida. Näha on, et neiu ei võta osa ülemäära tõsiselt, kuid pingutab ikkagi. Pole ka ime, sest tema šansid Hollywoodi tähesära tulevikuski nautida kahanesid nullilähedaseks, kui ta mõtlematult Bay'd — meest, kes talle algselt üldse kuulsuse tõi — aastaid tagasi Hitleriga kõrvutas. Irooniline on muidugi, et ka "Teenage Mutant Ninja Turtles" on, nagu öeldud, Bay produtseeritud. Lisaks Foxile jätsid positiivse mulje kenad kaadrid öisest metropolist ja üks mägismaal toimuv tagaajamine, mis tekitas isu kelgutama lipata... aga praeguse ilmaga seda muidugi teha ei saa. :( Igatahes, filmi unustab ära kohe pärast kinosaalist väljumist ja see pole nauditav isegi lolli lastefilmina, isegi kui möllu ja huumorit on jalaga segada. Kui mul peaks kunagi põnn olema ja tekkima soov talle ninjakilpkonni tutvustada, teeksin seda pigem tolle 2007. aasta arvutianimatsiooni abil, mida juba mainitud sai (või, põrgu päralt, 1990. aasta filmi!). Huvitav, et isegi mitukümmend aastat hiljem on see seltskond ikka populaarne...

1 kommentaar:

  1. Joonisfilm on ainuke õige asi, ei olnud need 1990 ja 2007 filmid paremad kui see uus.

    Everything Wrong With TMNT In 14 Minutes Or Less: http://youtu.be/wGsvFfEJwmc

    Everything Wrong With Teenage Mutant Ninja Turtle…: http://youtu.be/Nl6jXsPlOcA

    VastaKustuta