Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 11. september 2014

"Begin Again" (2013)

Minule siiani võõra menuki "Once" kirjutanud-lavastanud John Carney värskeima filmi "Begin Again" näol on samamoodi tegemist huumorika draamaga, mille keskseks teemaks muusika. Tegevus leiab sedapuhku aset New York City's — lummuslikus suurlinnas, mis teadupärast kunagi ei maga — ja Carney on seal filmimist selgelt nautinud, sest "Begin Again'is" on palju stseene, kus peategelased, suure potentsiaaliga lauljatar Gretta ja allakäinud muusikaprodutsent Dan, keset ööd eredalt valgustatud tänavail hulguvad ning isekeskis lobisevad või musa kuulavad.

New York mõjub lausa omaette karakterina ja ega nüüdisajal palju filme kohtagi, kus linnamiljöö tegelaste taustal nii elav ja imetlusväärne on, nii et selle külje pealt on "Begin Again" kütkestav. Ei saa eitada, et filmil on teatav sära tõesti olemas ja süda õiges kohas, aga süžee on täiesti lootusetu, kubisedes kõikvõimalikest klišeedest ja olles seega lame ning etteaimatav, ehkki stsenaariumiga on märgatavalt vaeva nähtud. Iga olulist tegelast on Carney katsunud võimalikult palju avada, et nende motiividele ja käitumisele konteksti anda, aga sellegipoolest mõjuvad nad inimestena kole ebaveenvalt, ja arvan, et probleem on pigem osatäitjates. Mu poiss Mark Ruffalo (kelle filme ma alati meeleldi vaatan) on oma andekust korduvalt demonstreerinud, aga näitleja pole nähtavasti kordagi elus sigaretti ega plaskut käes hoidnud, sest ta lihtsalt ei saa hakkama põhjakäinud tüübi mängimisega, kes napsutamisest pidevas vines on ja igal pool suitsu kimub. Näha on, et Ruffalo üritab ja kohati on tema miimika väga väljendusrikas, kuid muusikaärisse usu kaotanud Dan'i roll talle lihtsalt ei sobi. Mees jätab karikatuurse mulje.

Tunnen, et "Begin Again" oleks puudutavam ja südamlikum, kui see keskenduks ainiti Dan'i ja Gretta suhtele, mis õnneks jääb filmi lõpuni platooniliseks. Küll ja küll nähtud draamasid, kus üksikisa on hädas teismelise tütrega, kes tunneb, et talle ei pöörata piisavalt tähelepanu (nagu on siingi filmis). See on üks päris mitmest ära leierdatud teemast, mida filmis kohtab.
Natuke suutsid mu huvi üleval hoida intrigeerivad mõttekäigud muusikatööstuse olukorra kohta. Carney paistab tundvat, et plaadifirmad kipuvad energiat valesti raiskama ning tänapäeval levib eksiarvamus, et igaüks võib pilli kätte võtta ning muusikat teha. Filmis esineb sel teemal elavaid diskussioone, mille käigus tehakse päris teraseid tähelepanekuid; ka stseenid, kus tegeldakse laulude salvestamise või muude sellealaste asjaajamistega, annavad mõista, et "Begin Again'i" on teinud keegi, kes antud valdkonda ka tunneb. Paraku puudub filmil ambitsioon, see ei mõista teha enamat kui juba tuttavaid meetodeid appi võttes südameid soojendada, ja minu meelest jätab film isegi leebe crowdpleaserina soovida. Ametlik sisututvustus kirjeldab "Begin Again'i" kui "liigutavat komöödiat sellest, mis juhtub, kui üksikud inimesed kohtuvad ja teevad koos ilusat muusikat" ja film ongi enam-vähem selline, nagu sedasorti kirjelduse põhjal eeldaks. Mind isiklikult irriteeris ka Keira Knightley, kuid olen positiivselt üllatunud, et neiu laulis täitsa ise filmi jaoks loodud laulud (mis stiililt meenutasid mulle meelepärase ansambli Camera Obscura loomingut). See ei olnud muidugi suurem asi kompensatsioon näitlejatari õudsete grimasside eest, mis mind alati frustreerinud on. Hääle järgi ei tundunud küll tema moodi olevat.

Lõpetuseks märgin, et filmis on väike roll räppar Cee Lo Greenil, kes tuli hiljuti Twitteris lagedale väitega, et kui olla vahekorras naisega, kes on uimastatud ja seega võimetu keelduma, pole tegemist vägistamisega. Olles tema kommentaare lugenud, nihelesin ma iga kord, kui ta ekraanile ilmus, ja sain häälekalt naerda, kui ühel hetkel kostis Dan, et Troublegum'i (tegelane, keda Green mängib) jälgib Twitteris kogu maailm. Irooniline, sest tainapea ise pidi labaste kommentaaride tegemise järel konto (ajutiselt?) sulgema.

"If someone is passed out they’re not even WITH you consciously. People who have really been raped REMEMBER!!!" - Cee Lo Green, 2014

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar