Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 18. september 2014

"Legends of Oz: Dorothy's Return" (2013)

Frank L. Baum'i loodud imetabasest Oz'ist on saja aasta jooksul tehtud trobikond linateoseid, aga endiselt tundub, et reaalselt väärikateks saab pidada vaid klassikalist "The Wizard of Oz'i" ning nüüdseks vist tuhandeid lapsi traumeerinud "Return to Oz'i" 1985. aastast. Minule jättis isegi Sam Raimi käe all valminud "Oz the Great and Powerful", mis küllaltki sooja vastuvõtu osaliseks sai, mannetu ja ebaloomuliku mulje, sest nagu kaasaegsete kallite fantaasiafilmide puhul ikka, loodi värvikirev Oz valdavalt arvutigraafika abil ja lugu ise jäi antud juhul eriti tagaplaanile. "Legends of Oz'i" näol on tegemist tervele perele mõeldud animafilmiga, mis tervitataval kombel mõjub tõesti järjena armastatud klassikule 1939. aastast. Samuti hakkab silma hakkab ka selle traditsioonilisus — alles hiljuti tõdesin "Khumba" arvustuses, et tänapäeva arvutianimatsioonide tegelastel on rumal komme pidevalt popkultuurile viidata jne, mistõttu pelgasin ennatlikult, et Dorothy ümiseb vahepeal Pharrell Williamsi 'Happy't' vm, kuid filmil pole karjuvat vajadust trendikas olla. Ometi vaevavad seda probleemid, mida nii-öelda marginaalsetes arvutianimatsioonides ikka ja jälle kohtab: kõrvaltegelased on isiksuselt täpselt samalaadsed (madala enesehinnanguga tolad, kes lõpuks näitavad üles varjatud andeid ja kangelaslikkust), nii huumor kui laulud kraaniveestki magedamad ning sündmustik igav.

Tegelaste seast saab paeluvaks nimetada vaid maniakaalset kurikaela The Jester'it ehk Jokkerit, kes on peenelt seotud 1939. aasta filmist tuttava Wicked Witch of the West'iga ning lausa nii perversse iseloomuga, et teda annab kõrvutada Buffalo Billiga "The Silence of the Lambs'ist". Filmist on kaval — paberil vähemalt — suhestada Jokkerit kurja maahindajaga, kes ähvardab Dorothy pere jätta farmita, mida (1939. aasta filmist tuttav) tornaado koledasti hävitanud on. Seega kui tüdruk suudab Oz'is leida viisi võlumaa suhtes samalaadsete plaanidega Jokker lüüa, jõuab ta arusaamisele, kuidas päästa farm Kansases. Nii maahindajat kui Jokkerit kehastab üks ja sama näitlejagi, unustushõlma vajunud Martin Short.

Jokkeril on nii palju fallost meenutavaid keha- ja rõivaosi, et filmi ajal tabasin end korduvalt arvutamast, mitut naist oleks ta suuteline korraga rahuldama...

Paralleel kahe maailma olukordade vahel on muidugi algusest peale evidentne ning ei tundu seetõttu sugugi kaval. Ühtlasi muudab see etteaimatavaks lõpu, aga niisuguse filmi puhul saab nagunii ainult naiivne inimene eeldada, et Dorothy mured lõpuks üldse ei lahene. Enim pettumust valmistab karakterina, muide, just kangelannast maaplika ise, kes vahepeal jätab lausa mulje, nagu kannataks raske vaimse puude käes — vahepeal ootasin ärevusega, et tal suunurgast sülge nirisema hakkaks. Aga iseloomu poolestki ei ole ta parima tahtmisegi juures see Dorothy, keda mäletame 1939. aasta filmist, vaid ebalev ja lapselik versioon temast. Ja teiste näitlejate nagu Hugh Dancy või Shorti kõrval ei ole menusarjast "Glee" tuntud Lea Michele tüdrukule hääle andmisega ülesannete kõrgusel. Lõpetuseks: mis puudutab animatsiooni kvaliteeti, siis Oz'i elanike ja Dorothy endaga oleks võinud tegijad veidi rohkem vaeva näha (nagu tavaliselt ikka, hakkavad oma konarlikkuses silma näoilmed), kuid sporaadilised kaugplaanid Oz'is asuvatest ehitistest, loodusest jms näevad tegelikult üllatavalt esinduslikud välja. Kiitus usinatele poistele Mumbais! Usutavasti oleks "Legends of Oz" visuaalselt köitvam, kui nii neetult valgusküllane poleks ning rohkem varjudele ja tumedusele panustaks, aga samas mõistan ma, et tegijad on tahtnud rõhutada kontrasti pimedusse neeldunud Emerald City ja ülejäänud võlumaa vahel.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar