Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 27. september 2014

"The Equalizer" (2014)

Ei kujuta ette, missugune on see mees samanimelises kaheksakümnendate telesarjas, millel põnevusfilm "The Equalizer" põhineb (sest ma pole seda vaadanud), aga Denzel Washingtoni kehastuses on Robert McCall igatahes vaiksevõitu erak, kes töötab ehituspoes ja elab väikeses hämaras korteris, kus pole enamat peale eluks vajaliku ja klassikaliste romaanide, millega mees vaba aega sisustab. Enamasti loeb McCall hubases kohvikus, mida regulaarselt külastab ka verinoor lõbutüdruk, kes mehega aja jooksul väikestviisi sõbraks saanud on ja temas hingekaaslastki näeb. Kui viimane tõreda kupeldaja poolt läbi pekstakse, ei kavatse McCall asja niisama jätta ning otsustab kohalikke lõbutüdrukuid kamandavatele vene mafioosnikele koha kätte näidata. Sellest hetkest on selge, et salapärase minevikuga McCall on palju ohtlikum kuju kui esmapilgul tundus — professionaalne tapja, kelle jaoks pole probleem seltskond relvastatud kurikaelu veerand minutiga loojakarja saata. Haiglas toibuva tütarlapse eest seistes äratab McCall aga palju mõjuvõimsamate tegelaste huvi ning jõuab seeläbi arusaamiseni, et elab hulga pahaendelisemas kandis kui arvata osanuks.

Režissöör Antoine Fuqua kujutab suurlinna (mis vist filmis üldse nimetamata jääb) omamoodi maapealse põrguna, kus lokkavad kuritegevus ja korruptsioon: poliitikud on äraostetud, politseinikud pressivad vabal ajal pereettevõtetelt raha välja, tänavatel jõlguvad prostituudid ning kõige üle omavad üldisemalt kontrolli rahas suplevad gängsterid, kes Robert McCalli ootamatu aktiviseerumiseni pole pidanud tervise pärast muret tundma. Ehkki filmis esineb kõikvõimalikke rasse ja rahvusi, tuleb McCallil põhiliselt tegemist rafineeritud venkudega, kes paraku sama stereotüüpsed kui igas teises kaasaegses USA põnevusmärulis — tugeva aktsendiga, tätoveeritud ja viinalembesed. Nood ei oska aimata, et malbe natuuriga afroameeriklasest on saamas selles pea ulmeliselt kuritegelikus paigas objektiivne õigusemõistja, kohalike tagakiusatute suurim lootus ja kaitseingel. Washington, kes oskab olla samaaegselt karismaatiline ja intensiivne, sobib rolli ideaalselt.
McCalli üksildus, impulsiivsus, järjekindlus, ebaloomulikult kõrge valulävi, sugukülmus ja oskus kriitilises olukorras külma närvi säilitada jätavad mulje, et tegemist robotiga, aga ometi on temas nii palju inimlikku, alustades põhjendatud huvist kirjanduse vastu ja lõpetades siira sooviga päästa noor prostituut. Olles viimase nimel mitu inimest tapnud, peseb ta koju jõudes kohe verest puhtaks käed ning leiab öö hakul, et ei suuda magamagi jääda. Raamatud, mida mees loeb — "Vanamees ja meri, "Don Quijote", "Nähtamatu mees" — peegeldavad kavalalt ta keerulist olemust, kuid täiesti sotti McCallist ei saagi. Teisisõnu on tegemist vastuolulise ja määratlematu, aga isikupärase tegelasega, mis ainult positiivne, sest kahetunnise põneviku kohta ei ole "The Equalizer'i" süžee teab mis nõudlik või kompleksne. Õnneks on film tehtud kogenud režissööri poolt, kes näidanud juba ammu üles head vaistu, stiilitunnetust ja oskust luua pinget.

Fuqua on lisaks brutaalsele vägivallale ja tumedale elektroonilisele muusikale kuhjanud filmi päris tähendusrikast sümboolikatki: prostituudid, kes eranditult kannataja rollis, kannavad kõrvas või kaelas risti, samuti meenutab seda kuju poolest vasar, mida McCall kasutab ühe poeröövli karistamiseks. Niisugused peened nüansid täiendavad filmi mõnusasti, kinnitades ühtlasi, et tegemist enama kui primitiivse popkornifilmiga, kuid loomulikult sobib "The Equalizer" ka igaühele, kes soovib kerget meelelahutust, mille hindamiseks sügavama tagamõtte leidmine hädavajalik pole.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar