Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

teisipäev, 21. oktoober 2014

"Le Bal" (1983)

Kirjutan väikese hilinemisega isevärki filmist, mida nägin Katusekino eriseansil endast hulga maitsekamalt riietuvate ilusate inimeste seltskonnas. :) Jõudsin õhtu jooksul vähemalt viis korda armuda, paraku näidatud linateos nii tugevaid tundeid tekitada ei suutnud.
Selle ajahambale mitte kõige paremini vastu pannud kontseptuaalse filmi tegevus leiab tervenisti aset ühes avaras tantsusaalis. "Le Bal'i" ülim eesmärk on just muusika ning tantsimise kaudu kujutada kaudselt olulisi sündmusi Euroopa lähiajaloos, mis teeb selle küll pretsedendituks, kuid tulemus on umbmäärane, teaterlik ja tabava lõpupuändita. Filmil puudub üleüldse õige algus ning lõpp, mis tekitab veidra tunde, nagu näeksid vaid osa millestki palju suuremast ja uhkemast. Ehkki mõned niinimetatud interpretatsioonid on oma ilmekuses iseäranis tabavad, jääb film kuidagi abstraktseks; tekib küsimus, kas oled suutnud selle enda jaoks täielikult lahti mõtestada, kõike hoomata. Ei jää küll arusaamatuks, millist ajajärku parajasti kujutatakse, ent kui palju situatsioonikoomikast või väiksematest detailidest mingit sügavamat tagamõtet kannab? Kuni lugu jõuab viie- ja kuuekümnendate meeleolude kujutamiseni ja kõlama hakkavad hoogsad laulud nagu "Tutti Frutti" või "Michelle", võib häirivalt mõjuda vali puhkpillimuusika, mis täidab tervet filmi esimest poolt. Idee on tegelikult põnev, andes autorile vabad käed ja võimaluse loominguline olla, kuid ometi jätab teostus soovida... või on probleem selles, et film ei näe enam hea välja, olles väga abitult kinni jäänud aega, mil see valmis. Omal ajal mõjus selle ulatuslikkus ja peensus ilmselt muljetavaldavamalt. Olen aga arvamusel, et nt Baz Luhrmann või mõni teine visionäär, kel hea arusaam muusikast ja tantsust, mõistaks valmis teha hoopis lummuslikuma ja mitte nii rudimentaarse uusversiooni.

2 kommentaari:

 1. Päris hea leht, filmivalik on super, ka kujundus on väga hea, oled sellega vaeva näinud. Kiika ka minu lehele, mis on samuti filmidest http://uusfilm.blogspot.com/

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Vaatasin ja tore ettevõtmine, ärge asja käest laske!

   Paneks teid siia ka "filmiblogijate registrisse"; aga kas on mingit lühikest tabavat nime teil?

   Kustuta