Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

reede, 10. oktoober 2014

ÕUDNE OKTOOBER 2014: "The Beyond" (1981)

IMDb õudusfilmifännidel on välja kujunenud iga-aastane traditsioon vaadata oktoobri käigus 31 õudusfilmi. Kuna žanr südamelähedane on ja väljakutse põnev paistis, otsustasin proovida sama teha ka ise, lähtudes vastavas IMDb teemas esitatud reeglitest. Pöörasin tähelepanu sellele, et filmide valik oleks võimalikult mitmekesine, seejuures 31 valitust pole ma ühtegi varem näinud. Kavatsen igast filmist midagigi kirjutada. Ma pole muide ainus, kes endale niisuguse eesmärgi seadis — filmiblogijate seast lubasid sama teha nt Rassu ja Cochrane."...E tu vivrai nel terrore! L'aldilà" (1981)

Kui filmile andeks anda sisuline primitiivsus ja kohmakus, on suurepärase kunstilise tajuga Lucio Fulci õõvastaval ja koloriitsel "The Beyond'il" teatavaid võlusid küll, eriti kui silmas pidada, et seda paslik määratleda madalaeelarveliseks zombifilmiks. Olles tolleks ajaks ringi jalutavatest mädanenud laipadest piisavalt rõlgeid õudukaid vändanud, tahtis Fulci vahelduseks tondifilmi teha, kuid investorid ei olnud temaga ses osas ühel nõul, nii et režissöör oli sunnitud "The Beyond'ile" nende nõutele vastavalt ümberkirjutusi tegema, muutes seeläbi sündmustiku ilmselt veelgi segasemaks. Tõsiasi, et filmi narratiiv nii ebamäärane on, lihtsalt süvendab filmi jõulist unenäolisust ja illusoorsust. Kui raamatukogus ründab üht kõrgelt kukkunud härrat trobikond pirakaid ämblikke, ei oma tähtsust, kust ämblikud õigupoolest tulid — nende ebaloogilist saabumist põhjendab just autori soov spontaanselt näidata ämblikke inimesel nägu sõna otseses mõttes küljest järamas.

Sarnaselt aatekaaslasele Dario Argentole avaldub Fulci talent esinduslikus visuaalses stiilis, kuid Argento teosed, ehkki sageli sama mõistusvastased, on muidugi oluliselt maitsekamad ja intelligentsemad. "The Beyond'i" on teinud impulssidest tõukuv visionäär, kes oskab valgustust, kirevaid värve ja suisa ebamaist muusikat kasutades vaataja meeltega osavalt manipuleerida, kuid vaatamata lugematutele kummastavatele kujutistele ei ole see kollaaž just suurepärane, mõjudes muuhulgas ka väsitavalt. Põnev algus ja lummavalt apokalüptiline lõpp on ägedad, filmi seosetu keskosa jääb see-eest nõrgaks. Lamp, nagu noored ütlevad.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar