Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 12. oktoober 2014

ÕUDNE OKTOOBER 2014: "Murder-Set-Pieces" (2004)

IMDb õudusfilmifännidel on välja kujunenud iga-aastane traditsioon vaadata oktoobri käigus 31 õudusfilmi. Kuna žanr südamelähedane on ja väljakutse põnev paistis, otsustasin proovida sama teha ka ise, lähtudes vastavas IMDb teemas esitatud reeglitest. Pöörasin tähelepanu sellele, et filmide valik oleks võimalikult mitmekesine, seejuures 31 valitust pole ma ühtegi varem näinud. Kavatsen igast filmist midagigi kirjutada. Ma pole muide ainus, kes endale niisuguse eesmärgi seadis — filmiblogijate seast lubasid sama teha nt Rassu ja Cochrane."Murder-Set-Pieces" (2004)

"Murder-Set-Pieces", mida kohtab tihti kõige šokeerivamaid filme loetlevates nimekirjades, on primitiivne lugu pealtnäha ohutust saksa päritolu mehest, kelle aeg kulub põhiliselt fotograafiale, oma bakenbardide silumisele ning naiste vägistamisele ja tapmisele, mille käigus on tal komme nii inglise kui saksa keeles valjult konstateerida, kui palju vastikust vastassugu temas tekitab. Kuna ta on professionaalne fotograaf ja tegutseb Las Vegases, kus nii-öelda vabameelseid (ja kartmatuid) neide palju ringi liigub, on tal eriti mugav ning turvalinegi oma "hobiga" tegeleda. Film isegi ei vihja, kas politsei teda taga otsib või üldse aru saanud, on linnas liigub aktiivne sarimõrvar, vaid suunab jäägitult tähelepanu mehe igapäevaelule, laskudes detailidesse loomulikult sellegi osas, mida ta enda abitute ohvritega ette võtab. Kuna igasuguseid esteetika või hea maitse reegleid on seejuures teadlikult ignoreeritud, jätab film kohe odava mulje ja paneb paremas valguses nägema analoogilisi filme, millel rohkem isikupärasemaid omadusi (nt "Man Bites Dog").

Kunstiline väärtus ja sügavam tagamõte "Murder-Set-Pieces'il" niisiis puudub, samuti ei hiilga see originaalsusega. Ka hulga stiilsema "Maniac'i" Frank Zito on naisi tappev fotograaf. Vürtsi on lisada püütud "ägeda" rokkmuusikaga, mis kõlab nagu suvalise kooliõpilaste garaažibändi looming — arvata võib, et autoril ei olnud ressursse etemate laulude kasutamiseks. Heaks või arutlust väärivaks linateoseks on seda igatahes raske pidada, ent mõnevõrra köitvaks teevad filmi peategelase jõuliselt väljenduv misogüünia ja agressiivsus, mille täpsed tagamaad jäävad üldiselt selgusetuks, ning kujutatud seksuaalse vägivalla realistlikkus — ohvreid mängivad tüdrukud, kes näevad välja nagu pornonäitlejad, on lasknud ennast ehk liigagi kõvasti alandada. Peaosalisest psühhopaati kehastav Sven Garrett, kes mängib osa igasuguse irooniata ja võtab seda vägagi tõsiselt, on tõtt-öelda andekas, paistes koheselt silma loomuliku intensiivsusega (umbes nagu on Dolph Lundgrenil vms).

Häirivam on loo puhul tõik, et peategelase raevust ei jää puutumata ka lapsed, mis läheb tema olemusega justkui vastuollu, sest reeglina on ta ohvriteks noored valged naised. Minu jaoks on näiteks ebameeldivam nutvat beebit ja verist nuga ühes kaadris näha kui karjuva alasti naise hukkamist mootorsaega; 2006. aasta "The Hills Have Eyes'i" puhul on mind alati enim häirinud põgus moment, kus beebit ema ähvardamise eesmärgil revolvriga sihitakse. "Murder-Set-Pieces'ile" teatav atraktiivsus seisneb filmi otsekohesuses ja julguses, mis avaldub enim viisis, kuidas seks ja vägivald ehmatavalt üheks saavad (umbes nagu "A Serbian Film'is). Küllap oleks film igavam, kui tapja poleks musklis neonats, kes tõukub metsikust sugutungist ja sisemisest raevust, vaid mõni Zito-sugune luulude käes kannatav segane, aga ometi jääb ainulaadsete arenguteta lugu ühekülgseks ja nagu öeldud: ma ei leia, et sel midagi asjalikku või tabavat oleks öelda. Utreeritud ekstreemsusest jääb sedapuhku väheks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar