Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

kolmapäev, 22. oktoober 2014

ÕUDNE OKTOOBER 2014: "The Town That Dreaded Sundown" (2014)

IMDb õudusfilmifännidel on välja kujunenud iga-aastane traditsioon vaadata oktoobri käigus 31 õudusfilmi. Kuna žanr südamelähedane on ja väljakutse põnev paistis, otsustasin proovida sama teha ka ise, lähtudes vastavas IMDb teemas esitatud reeglitest. Pöörasin tähelepanu sellele, et filmide valik oleks võimalikult mitmekesine, seejuures 31 valitust pole ma ühtegi varem näinud. Kavatsen igast filmist midagigi kirjutada. Ma pole muide ainus, kes endale niisuguse eesmärgi seadis — filmiblogijate seast lubasid sama teha nt Rassu ja Cochrane."The Town That Dreaded Sundown" (2014)

"The Town That Dreaded Sundown'i" teeb mõnevõrra kavalaks ja mitmetasandiliseks tõsiasi, et see keeldub olemast niisama lihtlabane uusversioon samanimelisest 1976. aasta linateosest (mis omakorda põhineb reaalsetel sündmustel). Õigupoolest on uuele filmile asjakohaseim läheneda kui järjele, sest antud loos mängivad nii esialgne film kui tolle aluseks olnud tapmised tähtsat rolli — kui tegutsema hakkab maniakaalne tapja, saavad need nimelt juurdlusel kindlaks lähtepunktiks. Ometi ei ole miski, mis puudutab filmis salapäraste mõrvade lahendamist, sellevõrra köitvam. Iseenesest on andekas, et uue "The Town That Dreaded Sundown'i" avastseenis toimub 1976. aasta filmi vaatamine autokinos ning hiljem sirvib loo peategelane selle Wikipedia lehtegi (sellist nn metatasandit on igal juhul kerge hinnata), kuid ometi on tegemist ilmetu pastišiga, mis püüab olla natuke tõsimeelsem ja innovaatilisem kui keskmine slasher, kuid ei suudagi tõeliselt huvitavaks muutuda.

Valdavalt viletsa montaaži, imeliku rakursi ja tegelaste rohkuse pärast tundub lugu ebaühtlane ning korrapäratu; võib jääda ebaselgeks, kellele täpselt kaasa peaks elama ning miks, sest keegi ei taha õieti esile tõusta. Kõige kompetentsemalt on üles võetud mõrvastseenid, kuigi režissöör Alfonso Gomez-Rejon on tahtnud mu hinnangul lihtsalt David Fincheri "Zodiac'i" jäljendada. See pole muuseas esimene kord, kui mul antud lavastaja puhul selline tunne tekib: Rejon on lavastanud ka hulga telesarja "American Horror Story" episoode ja hiljuti kolmanda hooaja avaosa vaadates kangastus mul kohe "Zodiac'is" kujutatud Berryessa järve roim, kui väärastunud kloun Twisty* piknikku pidavat noorpaari ründas. Vastupidiselt Twistyle ei tekita "The Town That Dreaded Sundown'i" kohati naeruväärsena mõjuv ja üdini iseloomutu tapja oma pealtnäha juhuslike toimingutega erilist tahtmist teada saada, kellega õigupoolest tegu on. Teostuselt kohmakas film, mille ainsateks reaalseteks tugevusteks on Texarkana võluv miljöö ning 1976. aasta filmi, mis on mulle paraku võõras, arvamine narratiivi... olgugi et narratiiv pole sellevõrra oluliselt põnevam ega üllatusterohkem.

* Välimuselt on Twisty vist kõige hirmsam kloun, kes eales välja mõeldud. Prr!

2 kommentaari: