Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 10. november 2014

Bob Dylan and The Band - "The Basement Tapes Complete" (2014)

The Basement Tapes Complete on uusim lisa nime The Bootleg Series kandvasse ulatuslikku seeriasse, millele pandi algus eesmärgiga vahetevahel välja lasta seda põnevat osa Bob Dylani loomingust, mis varem on käinud lihtsalt "käest kätte", olgu siis tegu tervete kontsertidega või kõikvõimalike stuudios salvestatud demodega (nagu 'Blind Willie McTell', mis jäi välja albumilt Infidels, aga on ometi saanud üheks hinnatumaks Dylani lauluks). Enam kui 50 aastat kestnud karjääri jooksul on Dylan olnud hämmastavalt mitmekülgne ja viljakas, nii et materjal, mis väärib ametlikku avalikustamist, ei saa usutavasti mitte kunagi otsa. Kuuldavasti hoitakse kõike mingisuguses spetsiaalses varasalves, millele pääseb ainult paar valitud inimest ligi.

Juba The Basement Tapes Complete, mis koosneb kuuest plaadist, sisaldab just 1967. aastal mõne kuu vältel salvestatud laule. Nii fännide kui kriitikute jaoks on 1967 üks saladuslikumaid ja huvipakkuvamaid aastaid Dylani elus, sest 1966. aastal toimunud mootorrattaõnnetuse järel, mille tegelikud asjaolud on siiani saladuseks, otsustas väga keerulises seisundis muusik "aja maha võtta" ning püsida enda kodus rahulikus Woodstockis, varjates seejuures avalikkuse eest, millega täpselt tegeleb või milline on tema täpne olukord. Dylan, kes sel ajal elas teadlikult võimalikult privaatset elu, pole olnud kunagi loominguliselt aktiivsem kui järgnenud aastal.

1967 salvestas Dylan temaga 1965. ja 1966. aastal tuuritanud The Bandiga (varasemalt The Hawks) omaenda kodus ja hiljem bändile kuuluvas majas, legendaarses Big Pinkis, pausi pidamata Dylani kirjutatud laulukesi. Kui välja jätta tõsiasi, et Dylan kirjutas neid laule teistele esitajatele, kes võiks neid ehk tahta, polnud neil seda tehes erilisi tõsiseid taotlusi. Seejärel, sügisel, tegi muusik kõigele lisaks valmis kõige müstilisema LP John Wesley Harding, nii et kuigi Dylan elutempo oli tollal eriti rahulik, võimaldades tal lõpuks kosuda, ei olnud tema loominguline säde kuhugi kadunud... lihtsalt tol hetkel oli muusika midagi palju lõbusamat, isiklikumat ja ka tervendavamat.
Üldine nimetus "The Basement Tapes" tuleneb muidugi tõsiasjast, et The Bandiga salvestatud laulud ei olnudki otseselt üldsusele esitlemiseks mõeldud. Sellegipoolest said huvilised osasid neist kuulda näiteks 1975. aastal ilmunud sissejuhataval topeltalbumil The Basement Tapes (pisut moondatud kujul küll) ja bootlegidel nagu kurikuulus Great White Wonder aastast 1969. 1990. aastal ilmus isegi suure hurraa saatel bootleg The Genuine Basement Tapes, mis tähendab, et tõelised fanaatikud on isegi kõige haruldasemaid palasid juba kuulda saanud. Aga see on esimene kord, kui pea kõik salvestised just n-ö ametlikult välja tulid... ja tegemist on tõepoolest küllusliku ning täieliku, seejuures väga hoolikalt kokku pandud väljalaskega (kokku pea 140 tracki), mis pakub oma mõistatuslikkuses ja ulatuses avastamisrõõmu kauaks.

Kui Dylan ja The Band tol perioodil koduseinte vahel igapäevaselt mängisid, lõdvestunult ja intuitiivselt, võtsid nad valimatult linti absoluutselt kõike, alustades oma versioonidega traditsioonilistest lauludest nagu 'Young But Daily Growing' või 'Ain't No More Cane' (või teiste artistide omadest) ning lõpetades lihtsalt põgusate jaburustega, mis mõjuvad pigem... noh, napakate anekdootidena muusika taustal. Märksõnadeks on siin spontaansus, salapära ja teatav juhuslikkus — näiteks kummastav 'Sign on the Cross' päädib palavikulise palvelugemisega. Nagu eelmisedki albumid The Bootleg Series'is, on käesolev kogumikki mõeldud ennekõike tõsisematele fännidele (mis ei tee seda kuidagi vähem väärtuslikuks või sisukaks). Ettenägelikult on samas kokku pandud ka kahest plaadist koosnev mini-variant The Basement Tapes Complete Raw, kus ainult olulisim.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar