Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 13. detsember 2014

"Jodorowsky's Dune" (2013)

"Jodorowsky's Dune" on igale filmihuvilisele kohustuslik dokk "parimast filmist, mida kunagi ei tehtud" — Frank Herberti ulmeromaani "Dune" ekraniseeringust, mida ihkas seitsmekümnendatel teha Alejandro Jodorowsky, üks kõige metsikuma kujutlusvõimega autoreid filmiajaloos. Tõsi, linateos "Dune" siiski valmis lõpuks, kuid hoopis 80ndatel ja David Lynchi käe all.

Too film, mille puudustes polnud süüdi niivõrd Lynch, kuivõrd produtsentide käitumine, ei osutunud kõigest omal ajal läbikukkumiseks, vaid omab tänini suhteliselt halba reputatsiooni. Pole võimalik kindlalt teada, kas ja kui suur edu saatnuks Jodorowsky versiooni, kui õnnestunuks ahvatleda mõnd Hollywoodi stuudiot ambitsioonikat projekti rahaliselt toetama ja film oleks päriselt valminud. Pidades silmas, missuguseid talente õnnestus suurelt unistaval filmitegijal ennatlikult veenda selle kallal töötama, võib spekuleerida, et tema "Dune" poleks kõigest radikaalne olnud, vaid osutunud sama märgiliseks kui Kubricku "2001: A Space Odyssey". Jodorowskyga koos selle unikaalse projekti kallal töötanud kunstnikega, kellest nii mõnigi on tänaseks surnud, panustasid sellesse väga palju, mida enam on kahju, et sellest lõpuks asja ei saanudki.

"Jodorowsky's Dune" on selles valguses ka tõestuseks, kuidas filmitööstuses, kus olulisim on kasum ja tehakse turvalisi valikuid, jääb hirmust Jodorowsky-laadsete visionääride ja nende ainulaadsete, sageli eriskummaliste ideede vastu palju hämmastavat kunsti sündimata. Jodorowsky "Dune" oli unistus, mille saatus oli lihtsalt unistuseks jäädagi, kuid vähemalt võimaldab käesolev värvikas dokumentaalfilm olla tunnistajaks selle unistuse suursugususele ja ulatusele ning veenduda kires, mis juhtis tarbetuid püüdlusi seda realiseerida.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar