Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

laupäev, 27. detsember 2014

Robert Graysmith - "Zodiac"

"Zodiac" on Robert Graysmithi raamat (esmakordselt ilmunud 80ndatel) siiani tabamata sarimõrvarist, kelle teeb anomaalseks asjaolu, et tal oli kuue- ja seitsmekümnendatel, mil aktiivne oli, kombeks saata ajalehtedele ülbeid ja ähvardavaid kirju, kus kasutas hüüdnime Zodiac. Reeglina sisaldasid teated spetsiifilist informatsiooni sooritatud mõrvade kohta, mõnitavaid nalju abitu politsei aadressil ning keerulisi krüptogramme, millest osad pole tänini täielikult lahendatud. Raamatu autor töötas San Francisco Chronicle'is karikaturistina, kui egomaniakist tapja hakkas inimesi ründama ning ajalehtedega, mainitud San Francisco Chronicle nende seas, kontakteeruma.

Aastate jooksul sai enigmaatilisest kriminaalist lummatud Graysmith Zodiaci alal eksperdiks ning isikliku uurimistöö käigus tegi ta tapja kohta mitmeid põnevaid avastusi, mis osutusid uurimise käigus väga kasulikuks. Näiteks ütles tapja kohta üht-teist olulist viimase huvi astroloogia ning teatud filmide vastu, sh "The Most Dangerous Game" ja "The Mikado", millele vihjas kirjadeski. On kummastav, et kuigi Zodiacil oli tavaks politsei ja meediaga regulaarselt ühendust võtta ning mitmed tema ohvrid ellugi jäid, on tema identiteet siiani saladuseks, kuigi lugematute kahtlusaluste seast, kelleni seitsmekümnendatel uurimise käigus jõuti, said mõned väga palju tähelepanu.

Graysmithist, aktiivseimatest Zodiaci tabada üritanud politseinikest ning muidugi mõistatuslikust tapjast endast tegi David Fincher ka tunnustatud põnevusdraama "Zodiac", mis on minu meelest üks paremaid 2007. aasta filme — ulatuslik, elav, ajastut ilusasti tabav ning, mis kõige olulisem, kaasahaarav ka mitmendal vaatamisel. Raamat jälle on mõnevõrra üksluine ja eripäratu, aga informatiivne ning kronoloogiline ülevaade Zodiaci tegevusest kuue- ja seitsmekümnendatel. Graysmith (keda filmis mängis Jake Gyllenhaal) heidab palju valgust sellele, miks ja kuidas olid nt krüptograafia, astroloogia ning filmikunst olulised sarimõrvari mõttemaailma ja metoodika mõistmisel. Kuna autoril polnud ligipääsu samadele materjalidele, mis politseile, olid põhilisteks "asitõenditeks" just tapja koheselt avalikuks tehtud kirjad, kuhu oli alati kätketud põnevaid, aga tihti ka eksitavaid vihjeid. Kaudsest kuivavõitu stiilist on muidugi aru saada, et Graysmithi näol pole tegemist elukutselise kirjutajaga ja raamat oleks usutavasti nauditavam, kui autor oleks enesekesksem ja personaalsem — mitte passiivne vaatleja, vaid tegelane selles loos, nagu ta oli Fincheri filmis.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar