Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

esmaspäev, 5. jaanuar 2015

"Stranger by the Lake" (2013)

Tasase, kuid eksootilise "Stranger by the Lake'i" ("L'inconnu du lac") tegevus toimub eraldatud järve ääres, kuhu tulevad regulaarselt aega veetma (omasooiharad) noormehed, et ennast muretult alasti võtta, päevitada ja ajutisi seksuaalpartnereid leida, et enda otsatut nälga rahuldada. Idülliliselt valgusküllast paika, mis on päeviti täidetud porgandpaljaste kiimaliste meestega, külastab igal suvel ka Franck, kes ühel õhtul on juhuse tahtel tunnistajaks sellele, kuidas üks temale võõras, kuid vastupandamatu mees uputab järve oma kaaslase. Kuigi Franck on ehmunud, ei soostu ta nähtust kellelegi teatama, sest on salapärasest roimarist juba niivõrd sisse võetud, ja peatselt saab nende vahel alguse kirglik seksuaalsuhe. "Stranger by the Lake" on oma jõulises erootilisuses muidugi provokatiivne ja bravuurne film.

Ehkki mitte ropp, ehmatab see ilmselt konservatiivsemat tüüpi inimesi, sest 101% ulatuses kujutab Alain Guiraudie kummastav põnevik mehi lahti riietumas, ennast intiimselt katsumas, teisi katsumas või mehi omavahel vahekorras olemas ning seda niivõrd ebadelikaatsel moel, et paljud nimetaksid filmi pornograafiliseks. See on konkreetne ja meeleline linateos homoseksuaalsetest meestest, kes tõukuvad vajadusest naudingu järele, ja kompromissitu viis, kuidas Guiraudie nende impulsiivset tegevust kujutab, ilmselt pigem kohmetab kui tõmbab keskmist vaatajat.

Kahju, sest tegemist on kütkestavalt tunnetusliku ja minimalistliku filmiga kirest ning himust, mis stilistilises plaanis on võluv. "Stranger by the Lake'i" teeb seejuures eriilmeliseks suuresti tõsiasi, et kuigi seks mängib filmis nii suurt rolli, pole selles ainsatki naistegelast ning tegevuskohaks on paradiisi meenutav rand, kus keegi ei pea piinlikkust tundma või oma salasoove varjama... küsimus on, mis juhtuks, kui sellisesse paika saabuks järsku surm? Kuigi stsenaarium on märgatavalt hõre, on kasutanud Guiraudie hoolikalt loomulikku päikesevalgust, osatäitjate pealehakkamist ning kummastavat ideed, et luua uuemeelne ja kvaliteetne põnevusdraama, kus taltsutamatu iha võib saada ühe noormehe jaoks saatuslikuks.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar