Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

neljapäev, 29. jaanuar 2015

"Taken 3" (2015)

"Taken 3's" on stseen, kus käesoleva loo kangelane, oma naise mõrvas kahtlustatav ja sellepärast tagaotsitavaks kuulutatud endine CIA agent Bryan Mills, põhjustab maanteel hullumeelse autoavarii, kaaperdab seejärel ühe politseiniku auto ning võtab ka tolle ametirelva ja telefoni. Neid üle andes hoiatab võmm Millsi, et see kõik lõpeb mehe jaoks halvasti, mispeale Mills vastab kergemeelselt enne minema kihutamist: "Ära ole selline pessimist."

Sel hetkel imestasin, kas samasugune dialoog võis toimuda ka võttegrupi mõne julgema liikme ja filmi režissööri Olivier Megatoni vahel, kes demonstreeris juba "Taken 2'ga", et on üks käpardlikumaid režissööre praegu ning pole käesoleva filmi põhjal otsustades vahepeal mingeid uusi teadmisi omandanud. See totaka nimega mees ei saaks ilmselt oma lapse sünnipäevavideo tegemisega hakkamagi, nii et produtsent Luc Bessoni otsus talle veel kord lavastajana tööd anda on võrreldav tuttuue nutitelefoni kaks korda järjest maha pillamisega — esimesel korral võib tegemist olla ebaõnnega, aga kuidas ometi saad sa sama viga kohe uuesti teha. Liam Neesonist lugu pidava inimese ja suure "Takeni" fännina olen ma eriliselt nördinud, kuivõrd kõlbmatud (ja lastesõbralikud) järjed üllatushitiks osutunud märulile toodeti, ja kuigi kriminaalvastutusele tuleks selle eest võtta eeskätt lavastaja, tuleks hukka mõista ka mõningaid teisi asjaosalisi.

Näiteks Forest Whitaker mängib "Taken 3's" Millsi jahtiva politseiuurija Dotzleri rolli nii nürilt, et kui mees vahepeal kellelegi helistamiseks telefoni võtab või saiakest haukab, tundub see kõige erutavama sündmusena üldse... Pidades jälle silmas, kuivõrd kaootilised näevad välja Megatoni lavastatud märulistseenid, on need hetked filmis ka enam-vähem ainsad, kus ekraanil toimuvast üldse midagi aru saada on.
Mis puutub nimetatud saiakestesse, siis need mängivad süžees lõpuks naeruväärselt tähtsat rolli. Nimelt reedab Dotzler ühel hetkel, et teda veenis Millsi süütuses tõsiasi, et kuriteopaigalt leitud saiakesed olid politsei saabudes veel soojad. Ma pole kunagi varem näinud põnevikku, kus pagaritootele nii palju tähelepanu pöörataks. Film ei vaevu esitama ka ühtegi veenvat põhjust, miks Mills peaks pidama mõistlikuks vastu hakata ja põgeneda, kui politsei ta oma naise surnukeha juurest leiab, ent vastasel juhul muidugi filmi polekski. Õnneks pole siin midagi päris nii idiootset nagu see granaatidega signaliseerimine "Taken 2's".  Whitakeri loid ja ükskõikne osatäitmine on samavõrdne meeleoluga, mis terves filmis valitseb.

Puuduvad "Taken 3'st" ettenägematused, intrigeerivad keerdkäigud või kaasakiskuvad suhted, rääkimata toorest vägivallast, mis aitas "Takeni" nõnda meeldejäävaks teha — ainult tülpinud ilmega Liam Neeson robotlikult mööda Los Angelest ringi lidumas ning oma eksnaise tegelikke tapjaid otsimas, tuletades iga uue mõttetu avastusega meile meelde, et käesolevas "Röövitud" seeria jaos ei ole keegi või miski isegi röövitud, kui mitte arvestada peaosatäitja eneseväärikust või kahte tundi, mis vaataja filmile kulutab. Ja kas ma juba mainisin, et tegelikeks süüdlasteks on pahurad venelased? Tuttavatest tegelastest on lisaks Millsi eksabikaasale, kelle mõrv käivitab filmis nüri "The Fugitive'i" meenutava sündmusteahela, antud järjes tagasi ka mehe vana kolleeg (Leland Orser) ning tema türannosauruse kombel jooksev tütar, ent nendegi osalusest ei ole suurt tolku. Selgelt jabura sündmustiku kõrval mõjuvad ärritavalt veel näiteks lohakas montaaž ja ilmetu muusika — tehnilises mõttes on "Taken 3" ebakompetentselt tehtud film, ja vaid õige pisut parem kui "Taken 2" (mis ei ütle muidugi palju).

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar