Minust...

Lisaks antud blogile kirjutan(ud) filmidest järgnevatesse väljaannetesse: Postimees, Sirp, Müürileht, Maaleht, teater. muusika. kino., Reaktor. Kuulun ühtlasi pühapäeviti kell 17:00 Raadio2 eetris oleva filmiteemalise "Kinovärgiga mandariini" saatejuhtide hulka ning puhun neljapäeviti filmijuttu Raadio2 saates "Agenda" (u kell 14:20). Ära karda kirjutada-joonistada, kui on küsimusi või mõtteid.

pühapäev, 22. veebruar 2015

5 põhjust, miks "Whiplash" on üks 2014. aasta erilisemaid filme

Mul pole mingi probleem nimetada kõigist nähtud 2014. aasta filmide seast enda isiklikuks lemmikuks Damien Chazelle'i elegantselt lavastatud, peenelt mängitud ning teravalt kirjutatud "Whiplashi", mis oma minimalistliku vormi juureski on ääretult kõnekas, intensiivne ja läbivalt pingestatud. Ausalt öeldes ei oska ma selle puhul õieti midagi välja tuua, mis mulle natukenegi vastukarva oleks — film on lõpuni köitev, omanäoline ja dramaatiline. Minu arvustuse leiab siit, soovitan lisaks lugeda ka Andrei Liimetsa, Joonase ja Mart Rauni arvamusi. Tooksin välja viis põhjust, miks pean "Whiplashi" teiste mulluste linateoste kõrval eriliseks. Ilmselt ei maksa viimast punkti lugeda neil, kes filmi näinud pole.
  1. See tekitab põnevaid ja seejuures ebatavalisi spekulatiivseid küsimusi. Mis on meeletu ande hind? Kas inimene suudab alati mõista oma tegelikku potentsiaali või näha annet, mis temas peidus? Milliseid ohvreid oleks ta nõus tooma, et seda annet maailmale näidata? Ja kui paljust oleks ta nõus loobuma, et saada täiuslikuks? Kui palju on neid, kes võiks olla milleski pööraselt head, kuid ei oma piisavalt ambitsioone või sihti, et see esile tuleks? Kui anname endast "parima", kas see on tegelikult parim?
  2. Näitlejad on niivõrd väljendusrikkad, et kommunikatsioon toimub ka siis, kui nad omavahel ei räägi. Suures osas intensiivsetest lähiplaanidest koosnev "Whiplash" keskendub palju näitlejate nägudele, mis peegeldavad pidevalt sisemisi emotsioone. Ka Miles Telleri ja J.K. Simmonsi sageli ettearvamatud liigutused on alati kõnekad, nii et Fletcher mõjub pahaendeliselt ja hirmutavalt ka siis, kui vaikib. Kõige emotsionaalsemad on muidugi stseenid, kus Andrew elu eest trumme mängib, ja iga Telleri žest ja näoilme on silmapaistvalt kõnekas. 
  3. See on nii stiilselt lavastatud. Mis võib-olla ei ole kõige adekvaatsem põhjus, sest iga suurepärane film on reeglina hästi lavastatud, aga puhtalt väljanägemise poolest erineb "Whiplash" tõesti ühestki teisest mullusest linateosest, mida isiklikult näinud olen. Võtkem kas või seesama kinnine ruum, kus toimuvad Fletcheri tunnid — juba sensuaalne valgustus, mis heidab näitlejatele ja instrumentidele kuldset kuma, on kuidagi õdus ja kütkestav. Nagu mainitud, leiavad asjalikku kasutust lähiplaanid ja näiteks ka aegluup. Väikesed detailid nagu trummidele langevad vere- või higipiisad tunduvad millegi tohutuna, näitlejad ise seevastu üldsegi hiiglaslikena. 
  4. See teeb trummimängu põnevaks ja jazzi kütkestavaks ka vaataja jaoks, kellele need võõrad on. "Whiplashile" tasub tänulik olla ainuüksi sellepärast, et see on muusikateemaline film, sest muusikateemalisi filme tehakse kummaliselt harva, aga jazz ja trummimäng on midagi eriti spetsiifilist. Stsenarist-režissöör Chazelle, kes ise on professionaalne trummar ja teemat seega hästi valdab, suisa fetišeerib seda instrumenti, rõhutades terve filmi vältel, millist füüsilist pingutust nõuab trummide mängimine. Samas sisaldab film minimaalselt näiteks erialast terminoloogiat.
  5. Võit on antud loos tegelikult ka kaotus. "Whiplashi" loo traagika ja ebaharilikkus seisneb selles, et Andrew mõtleb ainult ühele asjast — hiilgavaks trummariks saamisest — ning kaotab oma meeletus järjekindluses inimlikkuse. Tavaliselt peaks see tekitama heameelt, kui oma unistuste pärast kannatav inimene lõpuks tahtmise saab, kuid Andrew puhul mõjub see pigem kurvastavalt, sest eesmärgini jõudmiseks on ta nõus külmavereliselt loobuma kõigest muust. See on film koletise loomisest.
Edu "Whiplashile" Oscaritel! J.K. Simmonsi võit on samahästi kui kindel!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar